Słownik gwary katolikówpolskiej

rodzina

małżeństwo wraz z wychodzącym z niego potomstwem, potomstwem jednego z małżonków i/lub dziećmi adoptowanymi. mąż z tego małżeństwa nazywany jest w ramach rodziny ojcem, a żona z tego małżeństwa nazywana jest matką - dla każdego z dzieci.
W szerszym znaczeniu wszyscy krewni
Dzieci tego samego małżeństwa są dla siebie braćmi i siostrami w ścisłym tego słowa znaczeniu; Często zdarza się, że po śmierci m`lodego małżonka wdowiec czy wdowa po raz drugi zawiera związek małżęnski. Dzieci mające jednego wspólnego rodzica nazywamyu braćmi i siostrami przyrodnimi. Na tym kończy się pojęcie rodziny w ścisłym znaczaniu. W znaczeniu szerszym do rodziny należa następujące osoby (krewni): przede wszystkim przodkowie; W niektórych rejonach Polski stosuje się pojęcie brat/siostra cioteczna/stryjeczna, jeśli nie są rodzeństwem ani rodzeństwem przyrodnim, natomiast mają wspólnych dziadków. Jest to ważna uwaga o tyle, że podobne nazewnictwo stosowano trakże w starożytniej Palestynie (stąd mowa o 'braciach i siostrach' Jezusa).
W innych rejonach mówi się o takim stopniu pokrewieństwa kuzyn/kuzynmka w drugim pokoleniu; odpowiednio w trzecim i czwartym, jeśli mają wspólnych pradziadków lub prapradziadków.
Ciocią lub wujkiem nazywamy osobę nie będącą w relacji bezpośredniego przodka, która w drzewie rodu do najbliższego wspólnego przodka jest bliżej tego przodka niż my. W niektórych rejonach wyróżnia się pojęcie stryjka i stryjenki (stryjnej) ze względu na męską linię pokrewieństwa; do rodziny (w szerokim znaczeniu) zalicza się także małżonków członków rodziny (tzw. powinowaci, żona wujka będzie ciocią, mąż cioci będzie wujkiem), rodziców swojej żony / męża (teściowie) oraz rodzeństwo swojej żony / męża (szwagrowie i szwagierki) swoich chrzestnych i chrześniakow/chrześniaczki.