Zwyczaje wielkanocne

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach chrześcijańskich, okres wielkanocny jest czasem rodzinnego świętowania. Polskie obchody tego święta mają naturalnie także swój specyficzny, polski charakter. Przede wszystkim Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek wielkanocny są dniami ustawowo wolnymi od pracy. W szkołach dzieci i młodzież mają dodatkowo po kilka dni wolnych przed i po świętach – tym samym mamy ferie wielkanocne. Święto rodzinne – ale jakże inny to wymiar rodziny niż podczas Świąt Bożego Narodzenia. Gdy wszyscy cierpiącego Chrystusa opuścili, została przy nim Matka. Gdy zmartwychwstał, musiał przekonywać i umacniać na duchu innych – Matka nigdy w Niego nie zwątpiła.

Wielki Post

Obchody świąt Wielkiej Nocy poprzedza czterdziestodniowy post, zaczynający się Środą Popielcową. W tym czasie w Polsce nie tańczy się, nie urządza zabaw ani dyskotek. Nie ma także wesel. To oczywiście powoduje, że Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny są czasem szczególnie dużej liczby hucznych weselisk. Sama Środa Popielcowa jest dniem tzw. ścisłego postu, tzn. nie tylko nie można w tym dniu tańczyć ani jeść mięsa ani pić napojów alkoholowych, ale można spożyć jedynie trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Oprócz znanego w całym świecie nabożeństwa drogi krzyżowej, ludzie udają się na specyficznie polskie nabożeństwo Gorzkich Żali.

Wielki Post to czas rekolekcji. Wiele osób w duchu pokutnym podejmuje się dobrowolnych wyrzeczeń, podejmuje też dobrowolne okresowe lub stałe postanowienia abstynenckie.

Już na dwa tygodnie przed Świętami wszyscy myślą o swych krewnych i znajomych, zakupują kartki i wysyłają świąteczne życzenia. W Święta każdy chętnie czyta korespondencję od bliskich ciesząc się, że o nim pamiętają.

Niedziela Palmowa

Niedziela przed Świętami nazywana jest w Polsce Niedzielą Palmową. Upamiętnia ona uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Z młodych pędów wierzby z pączkami wije się tak zwane „palmy”, które zanosi się do kościoła do poświęcenia. W niektórych rejonach Polski przygotowanie palm stało się prawdziwym rytuałem i okazją do współzawodnictwa na największą i najpiękniejszą palmę.

Wielki Tydzień

Potem zaczyna się tzw. Wielki Tydzień. W Wielkim Tygodniu w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. W Wielką Sobotę obowiązuje post zwykły, tzn. można jeść do syta, jedynie nie wolno tańczyć ani jeść mięsa. W niektórych regionach Polski praktykuje się także zwykły post w Wielką Środę. Jest to dużym wyzwaniem zwłaszcza dla kobiet, które przygotowują smakowite potrawy na dni świąteczne.

Ciąg dalszy na następnej stronie

Robert

[Wykorzystano materiały pierwotnie przygotowane przez autora (wraz z tłumaczeniem na niemiecki) na wyjazd w ramach projektu Commenius LO im. WP w NDM]