Chrystus, pytany, kiedy jego uczniowie będą pościć, odpowiedział, że wtedy, kiedy on będzie im zabrany. Stąd chrześcijanie poszczą w piątki (dzień Męki i Śmierci Chrystusa), a szczególnie w dniu Wielkiego Piątku (post ścisły). Post jest w tym przypadku wstrzymaniem się od spożywania pokarmów mięsnych. Pobożność chrześcijańska rozszerza poszczenie także na wigilię i Wielką Sobotę, a ponadto post ścisły na Środę Popielcowa. Ponadto inną formą postu jest wstrzymanie się od „hucznych zabaw”, czyli zabaw m.in. z tańcami. Oprócz wspomnianych powyżej dni, na które rozciąga się także ta forma postu, nie tańczy się w Wielkim Poście, symbolizującym Post Chrystusa na pustyni, a także w Adwencie, symbolizującym czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. Pozostawiona jest oczywiście każdemu swoboda dodania innych form postu do tych ogólnie przyjętych, np. wstrzymanie się od oglądania telewizji, jedzenia słodyczy itp.
Czas postu nie jest dla chrześcijanina czasem smutku, ale czasem doskonalenia się, szczególnie swej woli. Nie wszystko musi mieć, nie ze wszystkiego musi korzystać, choćby nawet go było stać. .
Zwłaszcza w rodzinie jest to doskonała okazja do tłumaczenia dzieciom, że nie samym chlebem, nie samą rozrywką, nie używaniem tego świata żyje człowiek.