(NASZ DZIENNIK Wtorek, 25 września 2007, Nr 224 (2937) - prezentujemy za uprzejmą zgodą redakcji)
Płodność jest integralną częścią zdrowia psychofizycznego, czyli dobrostanu człowieka dorosłego. Kształtuje się ona przez kilka lat w tzw. okresie dojrzewania płciowego, które przebiega nieco innym torem u dziewcząt i chłopców. Odmienność sposobu dojrzewania płciowego, ale również psychicznego, a co się z tym wiąże poczucia odpowiedzialności za siebie wskazuje, że dziewczęta nieco szybciej od chłopców osiągają tzw. dojrzałość społeczną.
U chłopców początkowo dominuje komponenta fizykalna. Jest to naturalny proces, ale jeśli niepoparty właściwym kształtowaniem charakteru, określeniem systemu wartości, może skutkować zatarciem granicy pomiędzy pożądaną w tym czasie dorastania czystością psychofizyczną - fizjologicznym dziewictwem, a poczuciem konieczności rozładowania napięć psychoemocjonalnych i fizycznych sterowanych hormonalnie. Efektem jest wzrost częstości wczesnej inicjacji seksualnej - współczesnego "leku na stres".
Tymczasem wiadomo, że decyzje te głęboko ranią młodych ludzi, którzy jeszcze nie rozumieją skomplikowanych powiązań zależności pomiędzy ich obecną kształtującą się dopiero płodnością i ewentualną przyszłą niepłodnością.
Płodność stała się źródłem lęku, chorobą, stanem niepożądanym.
Statystyki medyczne jednak alarmują. Wzrasta częstość niepłodności - Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że co piąta para regularnie podejmująca współżycie seksualne w wieku rozrodczym (18-40 lat) ma kłopoty z poczęciem i urodzeniem dziecka. W Polsce szacuje się, że około 14 proc. małżeństw to pary niepłodne. Oznacza to, że około 1 300 000 kobiet w Polsce ma problem z zajściem w ciążę.
Wśród najczęściej występujących zagrożeń współczesnej płodności są:
- zanieczyszczenie środowiska naturalnego;
- nieprawidłowy styl życia (używki, brak ruchu, otyłość);
- stres (psychofizyczny, brak czasu na wypoczynek, życie w ciągłym napięciu, niektóre dziedziny sportu);
- przedwczesna inicjacja seksualna;
- antykoncepcja i aborcja;
- choroby przenoszone drogą płciową;
- choroby przewlekłe;
- późne rodzicielstwo.
Od niedawna stało się modne określenie ekologia, które kojarzy się nam szczególnie z ochroną środowiska. Należy jednak zwrócić uwagę, że człowiek żyje w pewnym tzw. ekosystemie i będąc jego elementem, powinien dbać o siebie! Płodność jako element zdrowia jest niezwykle delikatnym i podatnym na zaburzenia funkcji zjawiskiem, jeśli w okresie jej kształtowania pojawią się poważne zagrożenia, to skutki są przewidywalne.
Tymczasem jemy żywność o niskiej zawartości mikro- i makroelementów w związku z chemizacją rolnictwa i modą na tzw. fastfood, wdychamy różne opary i dym z zakładów przemysłowych, ale także nikotynowy, przyjmujemy wiele niepotrzebnych leków, np. hormony, witaminy, środki poprawiające nastrój, antydepresyjne, psychotropowe. Decydujemy się na czasowe ubezpłodnienie - antykoncepcja hormonalna, narażamy się, podejmując szerokie kontakty seksualne, na możliwość zakażenia chorobami wenerycznymi (w tym infekcje wirusem HPV, którego działanie pronowotworowe na szyjkę macicy zostało udowodnione). Wiele osób nie podejrzewa nawet, że już drzemie w nich potencjalnie niepłodność. Dlatego też w Anglii opracowano test płodności dla przyszłych rodziców pod nazwą last train to fertility, który opiera się na wykonaniu badań nad aktualną płodnością z wyznaczeniem czasu trwania jej w stanie zadowalającym.
Zagrożenia zdrowia, które niesie antykoncepcja, znacznie wykracza poza ramy jedynie płodności. Ustalono, że wśród głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka szyjki macicy poza antykoncepcją są: wczesna inicjacja seksualna, duża liczba partnerów seksualnych, palenie tytoniu, dieta uboga w tzw. antyoksydanty, częste stany zapalne pochwy wywołane m.in. przez Chlamydie, dwoinki rzeżączki, opryszczkę narządów płciowych. Z prasowego doniesienia Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w lipcu 2005 r. wynika, iż więcej postaci raka może ulegać wpływom doustnej antykoncepcji. Poprzednio środki antykoncepcyjne były uznane już jako rakotwórcze u ludzi, ale tylko w przypadku pierwotnego raka wątroby. Grupa robocza ustaliła, natomiast, że łączone (dwuskładnikowe-złożone) środki antykoncepcyjne wywierają wpływ na stopień ryzyka zachorowania na kilka różnych często spotykanych postaci raka u kobiet, zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, raka piersi i raka wątroby.
W związku ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej odnotowuje się wzrost ryzyka raka płaskonabłonkowego szyjki macicy po około 5 latach o ok. 50 proc., wzrost ryzyka raka sutka zwłaszcza u młodych kobiet nierodzących przed 35. rokiem życia o ok. 50 proc. (tym większe im dłużej stosowane). Dodatkowo, jeśli istnieje obciążenie rodzinne rakiem jajnika i sutka u nosicielek mutacji BRCA1 zwiększające to ryzyko o ok. 50-80 proc., to szansa rozwoju tego nowotworu wynosi ok. 100 proc.). Po około 5 latach stosowania najczęściej dochodzi do powikłań dotyczących wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (największe ryzyko w pierwszym roku stosowania). W układzie żylnym zmiany o charakterze głębokiej zakrzepicy, a w układzie tętniczym udary niedokrwienne lub krwotoczne ostre zawały mięśnia sercowego. Ponadto środki hormonalne zwiększają ryzyko poronienia lub problemów z poczęciem (zmiany o charakterze zahamowania wzrostu nabłonka gruczołowego, atrofii i degeneracji błony śluzowej jamy macicy wraz z utratą komórek urzęsionych jajowodów) zubożają organizm o kwas foliowy, antyoksydanty, magnez oraz cynk, których niedobory wiążą się z występowaniem niektórych wad u płodów. Stosowanie antykoncepcji może prowadzić do wzrostu ryzyka ciąż mnogich.
Z pracy publikowanej w BMJ 1999 opartej na analizie przyczyn zgonów kobiet w ciągu ostatnich 25 lat wynika, że umieralność ta jest wyższa u kobiet stosujących antykoncepcje hormonalną w zakresie chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworowych.
Należy jeszcze podkreślić, że stosowanie środków hormonalnych antykoncepcyjnych w okresie dojrzewania może zaburzyć dojrzewanie osi podwzgórze - przysadka - jajnik, a nawet trwale uszkodzić, zwiększając ryzyko przyszłej niepłodności. Ponadto wiemy, że brak kształtowania postawy za życiem staje się źródłem licznych trudności emocjonalnych z depresją włącznie. Obserwujemy swoisty paradoks naszych czasów, najpierw lęk przed płodnością i działania często trwale ją uszkadzające, a w latach późniejszych ogromną potrzebę posiadania dziecka, sięgając aż do sztucznych technik prokreacyjnych, które narażają ludzką godność.
A zatem dbajmy o środowisko w nas i nas otaczające, czystość serc i umysłów.
Ewa Ślizień-Kuczapska, ginekolog położnik