Statut Stowarzyszenia
Wesele Wesel
„Wszyscy szczęścia pragną i za nim gonią, ale niewielu je znajduje, bo nie szukają tam, gdzie ono jest.”
Św. Maksymilian Maria Kolbe
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- zwyczajnych,
- honorowych,
- wspierających.
1. Członkiem zwyczajnym może zostać osoba będąca w sakramentalnym związku małżeńskim, która organizowała swoje wesele bez alkoholu i udokumentowała ten fakt właściwym oświadczeniem. Osoba taka uzyskuje status członka zwyczajnego po złożeniu pisemnej deklaracji członkowskiej i zaakceptowaniu jej przez Zarząd Stowarzyszenia.
2. Członkiem zwyczajnym może zostać również osoba duchowna, która aktywnie pragnie włączyć się w realizowanie celów Stowarzyszenia i złoży pisemną deklarację członkowską.
Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna. Godność członka honorowego nadaje Zarząd za szczególne zasługi dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenia. Członek honorowy nie musi opłacać składek członkowskich.
Członkiem wspierającym może być każda osoba fizyczna lub prawna z zastrzeżeniem artykułu 14 , która zadeklaruje pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną i zostanie przyjęta przez Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji.
Członkiem wspierający nie może zostać osoba prawna, której działalność jest sprzeczna ze statutowymi celami Stowarzyszenia lub osoba fizyczna, której postawa jest sprzeczna ze statutowymi celami Stowarzyszenia.
1. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia zobowiązani są do:
- przestrzegania postanowień niniejszego Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- czynnej realizacji celów Stowarzyszenia,
- udziału w pracach Stowarzyszenia,
- regularnego opłacania składek członkowskich.
2. Członkowie honorowi zobowiązani są do przestrzegania postanowień niniejszego Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
3. Członkowie wspierający zobowiązani są do:
- przestrzegania postanowień niniejszego Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia.
- Członkowie zwyczajni i członkowie honorowi Stowarzyszenia mają prawo do zgłaszania wniosków i inicjatyw do Władz Stowarzyszenia, w szczególności wniosków o nadanie godności członka honorowego.
- Członkowie zwyczajni mają prawo do czynnego uczestniczenia w głosowaniach oraz w pracach Stowarzyszenia. Posiadają bierne i czynne prawo wyborcze do Władz Stowarzyszenia.
- Członkowie honorowi i wspierający mają prawo uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu Członków z głosem doradczym. Nie posiadają oni czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Członkowie wspierający mają prawo do korzystania z rekomendacji Stowarzyszenia na zasadach ściśle określonych w odrębnej indywidualnej umowie pomiędzy Stowarzyszeniem, a danym członkiem wspierającym.
Utrata członkostwa następuje poprzez:
- Złożenie do Zarządu Stowarzyszenia pisemnej rezygnacji.
- Śmierć członka lub utratę osobowości prawnej (w przypadku osoby prawnej będącej członkiem wspierającym).
- Skreślenie z listy członków, przez Zarząd z powodu nieprzestrzegania przez członka postanowień niniejszego statutu.
- Utrata praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu.
Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa zainteresowany może odwołać się do Walnego Zgromadzenia Członków. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.
UWAGA: Ani linki umieszczone w treści statutu ani komentarze takie jak niniejszy nie są integralną częścią statutu.