Wesele Wesel 1996 w Kamesznicy (19 - 21 lipca) - wspomnienie ze spotkania

W 1996 roku Kamesznica gościła Wesele Wesel po raz drugi. Ta urocza miejscowość leży w Beskidzie Śląskim u stóp masywu Baraniej Góry, z którego Wisła bierze swój początek. Rozciąga się na trzy kilometry w dolinie rzeczki Kameszniczanki i jej dopływów: Bystrej (Złatnej) i Janoski.

Proboszczem tej parafii diecezji bielsko-żywieckiej jest ks. Władyslaw Zązel, który sprawuje opiekę duszpasterską nad 3000 parafianami w trzech świątyniach: kościele Imienia Najświętszej Marii Panny. kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Świata. oraz w dawnej dworskiej kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej, należącej onegdaj do rodu Potockich.

Kamesznica słynie na całą Polskę z wesel bezalkoholowych (90% wesel to wesela bezalkoholowe).

(za http://diecezja.bielsko.pl/wiadomosci/960,8222wesele_wesel8221_w_kamesznicy?rok=2014&miesiac=11 oraz KAI)
II Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw i Rodzin, które urządziły wesela bezalkoholowe koronowała Msza święta z odnowieniem ślubowań małżeńskich. Program obejmował spotkania modlitewne i wykłady.

W sobotę po południu w kościele parafialnym w Kamesznicy odbył się ślub, po którym zaproszeni goście i uczestnicy Spotkania wzieli udział w bezalkoholowym weselu w Remizie Strażackiej, gdzie małżeństwa, które zorganizowały wesela bezalkoholowe składały świadectwa. Uroczystości urozmaiciły występy zespołów góralskich, m.in. z Chochołowa i Łopusznej, prezentacja zwyczajów weselnych, wiele regionalnych potraw i zabawa do białego rana.

W niedzielę po sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, odprawionej w kaplicy na Grapce, gdzie znajduje się diecezjalny ośrodek trzeźwości, wystąpili zaproszeni goście: wicewojewoda bielsko Jan Wysogląd, burmistrz Żywca Jerzy Widzyk, senator RP Franciszek Bachleda-Księdzulorz oraz Prezes Związku Podhalan Andrzej Gąsienica-Makowski.

Wykłady formacyjne wygłosili ks. dr Franciszek Płonka, który poruszył zagrożenia współczesnej rodziny, a zwłaszcza problem alkoholizmu i pijaństwa oraz dr Stanisław Michałowski.