Apel uczestników XV Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe Wesele Wesel 2009 w Łomży do Narzeczonych

Sakrament małżeństwa to konsekracja na mamę i tatę, to najwyższa godność, jaką w Kościele mogą uzyskać osoby świeckie.

Dlatego wesele, które jest uroczystym przyjęciem z okazji uzyskania tej godności, trzeba świętować w sposób godny. Zaś godne świętowanie to świętowanie bez alkoholu.

Świętując bez alkoholu mamy najpierw wesele wystawne. Zamiast na alkohol środki można przeznaczyć na elementy luksusu: obfitość i jakość potraw, wystrój, artyści itd.

Rodziny z obu stron mają okazję do lepszego poznania się, spotkania w dialogu interpersonalnym. Mają więcej siły i ochoty do tańca i śpiewów oraz wspólnych zabaw.

Goście czują się docenieni, ponieważ bezalkoholowe przyjęcie świadczy o tym, że liczy się nie tylko obecność fizyczna, ale też ich intelekt i osobowość.

Wesele bezalkoholowe to wydarzenie dobrze zapamiętane i dobrze wspominane przez małżonków i weselników.

Wesele bezalkoholowe świadczy o tym, że państwo młodzi są ludźmi wolnymi - ani oni, ani ich rodzice ani rodzeństwo nie mają problemu alkoholowego.

Wesele bezalkoholowe to wyznanie, że pobieracie się z miłości, "nie z przymusu, lecz z ochoty", że pragniecie dla siebie nawzajem prawdziwego szczęścia i nie zadowolicie się jego namiastką. Jednocześnie jest to mocny fundament pod udane małżeństwo, bo jest to autentyczne wyznanie wiary i deklaracja woli życia według jej zasad.

To wreszcie wyraz odpowiedzialności młodych małżonków za trwałość ich związku oraz dobro dzieci, którymi Bóg zechce ich obdarzyć, to wyraz ich troski o zbawienie własne i gości, o dobro spotykających się ze sobą rodzin, Ojczyzny i całego Kościoła.

Dlatego apelujemy:
Dla Waszego dobra i dobra poczętych w Waszym przyszłym związku dzieci rozważcie w swym sercu, czy Bóg nie wzywa Was do dania świadectwa Waszej chrześcijańskiej wierze poprzez wesele bezalkoholowe.

Jeśli poszukujecie informacji i idei, jak można zorganizować wesele bezalkoholowe, zapraszamy na stronę Weselewesel.pl, gdzie znajdziecie szereg wspomnień małżonków, którzy organizowali takie wesela. Możecie się też kontaktować ze Stowarzyszeniem Wesele Wesel małżonków, którzy mieli wesela bezalkoholowe – dane kontaktowe na stronie WeseleWesel.pl/s


Ks. Prałat Władysław Zązel,
pp. Ewa i Krzysztof Różańscy,
oraz pp. Joanna i Jan Kleczyńscy,
koordynatorzy Wesela Wesel 2009,
Bractwo Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Kolbe w Łomży,
Stowarzyszenie Wesele Wesel