Iwona i Arek Kwiatek - wspomnienia z wesela bezalkoholowego

Jest to dla mnie wielkie przeżycie - możliwość podzielenia się z Wami tym co dla naszego małżeństwa, a tym samym dla rodziny, jest bardzo cenne.
Dzień, w którym ja i Arek mieliśmy przeżyć zaślubiny, miał być szczególny. Zależało nam aby zorganizować wesele bezalkoholowe.
Co sprawiło, że podjęliśmy taką decyzję?.
Tak naprawdę całe nasze życie, dzieciństwo wpłynęło na zerwanie z alkoholem u początku naszej wspólnej drogi. Ja doznałam bardzo przykrych doświadczeń z alkoholem w dzieciństwie. Te przeżycia zrodziły we mnie nienawiść do alkoholu, nawet zapach budził odrazę. Już w latach młodzieńczych zrodziło się w moim sercu pragnienie, że w mojej przyszłej rodzinie, domu nigdy nie chcę widzieć alkoholu. Należałam przez wiele lat do wspólnoty "Odnowy w Duchu Świętym" i przebywając na jednych z rekolekcji dowiedziałam się o "Krucjacie Wyzwolenia Człowieka" (dzieło "Ruchu Światło - Życie"). Wtedy postanowiłam podpisać deklarację abstynencji do 18 roku życia.
Kiedy poznałam Arka - mojego przyszłego męża, ważne dla mnie było to, czy lubi pić alkohol. Nie był człowiekiem upijającym się ale lubił czasami dobre wino. Ja powiedziałam Arkowi o moich oczekiwaniach, o tym że pragnę własne wesele przeżyć bez alkoholu. Zależało mi na tym, aby wszyscy bliscy, znajomi doznali takiego przeżycia i zobaczyli, że i tak można się świetnie bawić. Arek ten pomysł zaakceptował.
Dowiedzieliśmy się, że udane wesele bezalkoholowe zależy od dobrego poprowadzenia przyjęcia przez wodzireja. Znaliśmy taką osobę - Zbyszek Żaba z Opola, wspaniały człowiek, poprosiliśmy go o pomoc w zorganizowaniu wesela. Na spotkaniu z nim dowiedzieliśmy się, że zgadza się nam pomóc, ale równocześnie chce abyśmy na weselu powiedzieli świadectwo o działaniu Pana Jezusa w naszym życiu. Mimo, że wyzwanie było ogromne, zgodziliśmy się.
Wesele było udane, mieliśmy ok.100 osób, wszyscy się świetnie bawili. Nasz wodzirej prowadził różne zabawy, konkursy i dla dzieciaków i dla dziadków, był czas na śmiech i westchnienie serca. Dużym wsparciem była dla nas pomoc przyjaciół z Kluczborka. Na weselu przedstawili pantominę o przyjęciu Pana Jezusa - dzieleniu się chlebem i miłością z innymi, do której zaangażowali i nas. W nocy przygotowali "widowisko" sztucznych ogni. Mój mąż, który kocha konie, przygotował niespodziankę - bryczkę z końmi i bez jego akceptacji, jadąc z kościoła zostałam porwana.
Większych trudności z przeprowadzeniem tego wesela nie mieliśmy. Miały miejsce pewne głosy ze strony bliskich, że nam się nie uda, ludzie będą się nudzić. Była pewna obawa związana z miejscem, gdzie odbywało się przyjęcie. Wybraliśmy atrakcyjny i wartościowy duchowo Kamień Śląski z Sanktuarium Św. Jacka, gdzie goście mogli udać się na spacer. Nasza sala mieściła się obok dyskoteki i restauracji, miejsc dobrze zaopatrywanych w alkohol. Nie słyszeliśmy aby ktoś z zaproszonych chodził i popijał sobie, liczyliśmy na uszanowanie naszej woli.
Wybaczcie, chyba rozpisałam się, ale chciałam ukazać, że bogactwo programu wesela bezalkoholowego wpływa na brak ochoty i czasu na myślenie o alkoholu przez gości.
Aktualnie ja i Artek jesteśmy 8 lat małżeństwem, mamy trzy kochane córeczki - Julia (6 lat), Weronika (4 lata), Marysia (2 lata). Widzimy wielkie owoce decyzji zorganizowania wesela bezalkoholowego. Jesteśmy we wspólnocie Domowego Kościoła, dwa lata temu na rekolekcjach podpisaliśmy deklarację "Krucjaty Wyzwolenia Człowieka" - abstynencja od alkoholu do końca życia. W naszym domu nie ma miejsca dla alkoholu i wszystkie spotkania towarzyskie przeżywamy w trzeźwości. My i nasze dzieci jesteśmy wolni od problemów jakie niesie ze sobą alkohol, bycie uzależnionym. Ja jako żona nie muszę lękać się o to, że mąż wróci pijany nocą i będzie robił awanturę..
Jesteśmy przekonani, że bez pomocy i woli Pana Boga zorganizowanie wesela bezalkoholowego, nie byłoby możliwe. Trzeźwe przeżycie swych zaślubin, wesela daje poczucie radości i otwiera na zdroje łask.
Na koniec pragnę podziękować Wam za możliwość powrócenia do korzeni, do początku naszego życia małżeńskiego, naszego sakramentalnego "tak". Dziękujemy wszystkim, którzy z nami w tym dniu przeżywali radość i szczęście.
Tobie Panie Jezu i Maryjo dziękujemy za to, że byliście z nami wtedy i wciąż odczuwamy Waszą obecność, miłość i moc łask w życiu.