Trudno byłoby dzisiaj precyzyjnie określić wszystkie przyczyny, które wpłynęły na naszą. decyzję o tym, że wesele odbędzie się bez alkoholu. Były one złożone. Jednak najważniejszym powodem była z pewnością świadomość, jak ważną życiową decyzję podejmujemy zawierając związek małżeński i poczucie, że bez Bożej pomocy na nic się zdadzą. nasze starania. W ślad za tym intuicja podpowiadała, że trzeba (i że chcemy) w tym dniu ofiarować Panu Bogu wszystko.
Jednocześnie mój narzeczony był wówczas w Odnowie w Duchu Świętym działającej przy parafii Św. Wojciecha w Bialymstoku. W roku 198ó i 1987 odbywały się wesela wielu jego koleżanek i kolegów właśnie w formule wesela bezalkoholowego. Należy dodać, że na jednym z nich, które odbyło się w mojej bliskiej rodzinie, poznaliśmy się. W kilku z nich Ryszard uczestniczył, ponieważ członkowie wspólnoty organizowali oprawę tych wesel i je prowadzili we współpracy z zaprzyjaźnionym zespołem muzycznym, który dobrze czul klimat takich uroczystości. Stąd też dla mojego przyszłego męża wesele bez alkoholu było sprawą naturalną. Dla mnie nie od razu, ponieważ patrzyłam na to z punktu widzenia moich rodziców -gospodarzy wesela, których tok myślenia był taki sam, jak wielu innych rodziców w tej sytuacji -co ludzie powiedzą. Nie od razu mieliśmy ich zgodę. Ostateczna decyzja zapadła dopiero kilka dni przed weselem. Nie sposób tez krótko opowiedzieć całej naszej historii, jednak wszyscy czuliśmy , że to Pan Bóg kierował wszystkimi sprawami, byśmy mieli odwagę podjąć taką decyzję.
Już podczas wesela wiedzieliśmy i dzisiaj tez tak jest, że była to słuszna decyzja. To prawda, że wesele robi się dla gości, ale jest ono ważne także dla samych młodych. Możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy szczęściarzami, ponieważ nasza rodzina bliższa i dalsza uszanowała decyzję, którą podjęlismy.
Na tym nie skończyła się jednak nasza przygoda z weselem bez alkoholu. Temat ten wrócił do nas niespodziewanie w 1995 r., kiedy w ,,Radiu Maryja'' usłyszeliśmy o 1 Ogólnopolskim Spotkaniu Małżeństw w Kamesznicy .Mimo znacznej odległości (ó25 km) i braku doświadczenia w podróżowaniu ,,maluchem'' na długich trasach, zdecydowaliśmy się na udział.
To spotkanie wywarło znaczący wpływ na nasze Życie, a zwłaszcza dalszą. aktywność społeczną. Kilka miesięcy później zostaliśmy powołani przez Księdza Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego Metropolitę Białostockiego do Zespołu Inicjatywnego Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej. Oprócz pracy organizacyjnej przy tworzeniu struktur Akcji Katolickiej na naszym terenie od początku zwróciliśmy uwagę, aby w pracy programowej znalazły się działania mające na celu propagowanie postaw abstynenckich i trzeźwościowych wśród członków i sympatyków Akcji Katolickiej, w szczególności poprzez przeżywanie uroczystości rodzinnych oraz wszelkich zabaw bez alkoholu.
Dlatego pierwszą dużą. imprezą. którą zorganizował Zespół Inicjatywny było spotkanie małżeństw, które organizowały swoje wesela bez alkoholu z terenu Archidiecezji Białostockiej. Odbyło się ono w rodzinnej parafii księdza Jerzego Popiełuszki -w Suchowoli. W spotkaniu wzięło udział około 40 rodzin z naszej archidiecezji oraz wielu kandydatów do tworzącej się wówczas Akcji Katolickiej. Nie zabrakło również Księdza Władysława Zązla oraz górali Żywieckich i podhalańskich. Honorowy patronat nad spotkaniem sprawował Ks. Abp Stanisław Szymecki.
Spotkanie to zaowocowało nowymi pomysłami dotyczącymi promocji zabaw bezalkoholowych. Do najważniejszych działań zaliczyć należy organizację bezalkoholowego Sylwestra oraz dorocznych bali karnawałowych Akcji Katolickiej, które od siedmiu lat gromadzą wielu członków i sympatyków AK. Bale te, odbywające się najczęściej w Białymstoku, zachęciły parafialne oddziały AK w Sokółce i w Korycinie do organizowania podobnych zabaw dla lokalnego środowiska, co się udaje znakomicie, jak sami mogliśmy się przekonać w 2004 r w Korycinie. Warto przy tym podkreślić, że zdecydowana większość uczestników naszych zabaw nie jest abstynentami. Cieszy to tym bardziej.
Pragnęlibyśmy zauważyć, że systematyczne informowanie o tych imprezach w środkach masowego przekazu, w tym oczywiście w mediach katolickich, a także poprzez ogłoszenia parafialne, jest także dobrą okazją. do upowszechniania tematyki trzeźwości i abstynencji w środowisku lokalnym.
Wśród różnorodnych zadań, które mieliśmy okazję realizować jako członkowie Akcji Katolickiej, chcielibyśmy wymienić dwie audycje, które wraz z ks. Tadeuszem Żdanukiem (asystentem diecezjalnym Akcji Katolickiej), przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy w ,,Radiu Maryja'', pomoc w organizacji i przeprowadzeniu kilku wesel bezalkoholowych oraz udział w ogromnym przedsięwzięciu, którego podjął się Zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej, a którym była organizacja VII Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Honorowy patronat sprawowali nad nim Metropolita Białostocki Wojciech Ziemba i Prezydent Miasta Białegostoku Ryszard Tur. Przez blisko rok trwało przygotowanie tej imprezy, w której wzięło udział ponad 300 osób z całego kraju i jedna rodzina z Francji.
To, na czym bardzo zależało mojemu mężowi jako Prezesowi Zarządu Akcji Katolickiej w Archidiecezji, a zarazem radnemu Rady Miejskiej Białegostoku, i co miało charakter pionierski w '' Weselach Wesel'', to zaangażowanie do współpracy w organizacji Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białymstoku oraz włączenie do programu sesji poświęconej roli samorządów lokalnych w zakresie pracy u podstaw nad szerzeniem trzeźwości i profilaktyki. W sesji uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych z terenu powiatu białostockiego.
Kierunek samorządowy, ku naszej radości, został utrzymany w następnych spotkaniach, czego doświadczaliśmy w 2003 r .w Ludźmierzu oraz w 2004 r w dziesiątym jubileuszowym spotkaniu w Warszawie.
Mieliśmy ogromną. osobistą. satysfakcję, że poświęcając swój czas i pracę na rzecz organizacji tego spotkania, mogliśmy dziękować Panu Bogu za Jego nieustanną. obecność w naszym Życiu oraz Ludziom, którzy organizowali wcześniejsze '' Wesela Wesel''. Największą. nagrodą. był dla nas List z Watykanu skierowany na ręce Ks. Abpa Wojciecha Ziemby, w którym znalazły się m.in. takie słowa: ,,Spotkanie, które przebiega pod patronatem Księdza Arcybiskupa, przygotowane przez Akcję Katolicką Archidiecezji, ma ważne znaczenie dla całej Wspólnoty Kościoła, który jest w Polsce. ,,
[Bialystok, 30 czerwca 2004 r]