Dlaczego katolicy wyprawiają wesela?

Zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego jest dla kochających się ludzi powodem wielkiej radości, którą chcieliby się dzielić z innymi, stąd organizują wesela, aby ten moment przedłużyć. Zatem wesele nie jest zwykłą zabawą, ale bardzo szczególnym balem i w swej istocie przede wszystkim spotkaniem rodzinnym.

Sama nazwa „wesele” wskazuje, że weselenie się jest istotą tego spotkania, a zatem powodem numer jeden organizacji wesela jest:

RADOŚĆ I POTRZEBA DZIELENIA SIĘ NIM

Nowożeńcy radują się, że są i będą razem, a Pan Bóg będzie im pomocą i że w każdym momencie będą mogli się do Niego zwrócić, a On ich nie pozostawi w potrzebie.

Rodzice cieszą się, że zyskują nowe dzieci i z nadzieją patrzą w przyszłość, że doczekają się wnuków.

Radują się całe rodziny szczęściem nowożeńców i że się powiększają o nowe osoby.

Również najbliżsi przyjaciele cieszą się szczęściem nowożeńców.

Wszyscy radują się nawzajem swoją obecnością.

Wszyscy chcą się swoją radością podzielić z innymi, bo człowiek jest istotą społeczną. Oznacza to, że na prawdziwie katolickim weselu nowożeńcy (którzy są przecież wraz ze swoimi rodzicami współgospodarzami wesela) bawią się ze wszystkimi, a nie tylko sami ze sobą, bo jak już wiele lat temu stwierdziła pewna niewiasta – jeśli na weselu pan młody z nią nie zatańczył, to nie było to dobre wesele. To samo dotyczy również gości, którzy nie tańczą tylko z osobami, z którymi przyszli na wesele, ale ze wszystkimi uczestnikami wesela.

Trzeba też stwierdzić, że autentycznie można się radością dzielić tylko z osobami bliskimi.

Kolejnym powodem organizacji wesela jest zatem:

POZNANIE SIĘ RODZIN I UTWORZENIE WSPÓLNOTY

Wesele jest pierwszym oficjalnym spotkaniem rodzin nowożeńców i ma umożliwić wzajemne poznanie się, po to, aby wytworzyła się wspólnota, która w przyszłości będzie wsparciem dla nowożeńców. Wiadomo m.in., że więzy rodzinne są – obok wiary i miłości – najlepszym zabezpieczeniem przed uzależnieniami.

Oznacza to, że na weselu należy stworzyć warunki, aby goście mogli ze sobą porozmawiać, bliżej się poznać. Ważne jest zatem m.in., aby odpowiednio usadowić gości – tak, aby umożliwić poznanie się członków obu rodzin – zatem nie dwa odseparowane od siebie „obozy”, ale inteligentne połączenie, np. ze względu na podobny wiek, zainteresowania.

Dużą pomocą w organizacji wesela są z pewnością profesjonalni wodzireje, specjalizujący się w imprezach bezalkoholowych, którzy umiejętnie zadbają o kulturalne (a nie wulgarne) zabawy, właściwy dobór piosenek i muzyki, odpowiedni czas na rozmowy oraz miłą atmosferę – choć ta ostatnio w dużej mierze zależy od postawy nowożeńców, ich rodziców i wszystkich gości.

Jest jeszcze jeden powód organizacji wesela przez katolików:

WDZIĘCZNOŚĆ I ZŁOŻENIE PODZIĘKOWANIA

Wesele daje możliwość nowożeńcom wyrażenia wdzięczności i złożenia podziękowań przede wszystkim Bogu i swoim rodzicom.

Zatem wesele jest rozpoczynane i kończone modlitwą, również śpiewaną.

Bardzo istotną formą podziękowania jest zajęcie przez rodziców, dziadków i chrzestnych honorowych miejsc, czyli blisko nowożeńców.

Jak zatem winno wyglądać katolickie wesele?

Zatem jeśli ktoś jest świadomy sensu i znaczenia wesela, to naturalne, a wręcz oczywiste dla niego jest to, że prawdziwe wesele to wesele bez alkoholu.

Bowiem można byłoby również zadać retoryczne pytanie. Czy ktoś, będąc przy zdrowych zmysłach (zdrowy na umyśle), podałby swojemu dziecku lub innej osobie – szczególnie, aby je ugościć – truciznę? A przecież etanol (alkohol etylowy) jest taką substancją, która w każdym przypadku jej zażycia niszczy komórki nerwowe, a w większych ilościach zabija (a zdarza się również, że w niewielkich). Powinny być tego świadome osoby wykształcone, a w szczególności lekarze i inni pracownicy służby zdrowia oraz nauczyciele – jeśli tak nie jest, to tylko potwierdza to coraz niższy poziom polskiej oświaty.

Zatem normą (a nie wyjątkiem) powinny być wesela bezalkoholowe i nie tylko wesela, ale wszelkie spotkania. Nic więc dziwnego, że już w 1959 r. Episkopat Polski wymagał od katolików organizowania wszelkich spotkań rodzinnych, w tym wesel, bez alkoholu (podkreślenia własne): „Episkopat wymaga także, żeby przyjęcia wiernych z okazji chrztów, ślubów, pogrzebów, odpustów oraz innych uroczystości rodzinnych odbywały się bez alkoholu. W wypadku urządzenia weselnego przyjęcia bez alkoholu Biskup Ordynariusz prześle nowożeńcom swoje specjalne błogosławieństwo pasterskie.” (duszpasterstwotrzezwosci.pl).

Trzeba też zauważyć, że w ponad tysiącletniej historii Polski jedynie nasi wrogowie robili wszystko, aby Polaków rozpić i w ten sposób ich zniszczyć. Patrioci zawsze szerzyli abstynencję.

Z tego też względu wskazane na wstępie elementy są odzwierciedlone w strukturze spotkań Wesela Wesel. Mamy więc podczas Wesela Wesel:

Beata B.