Księża Biskupi od niepamiętnych czasów zabiegali o trzeźwość Narodu Polskiego. W minionym stuleciu z inicjatywy Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski, opracowano "Wytyczne Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej", przyjęte przez Episkopat 17.6.1959 r i znowelizowane 1.4.1971 r, pod hasłem "Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich".
Od lat sierpień Księża Biskupi ogłaszają miesiącem trzeźwości. W ciągu ostatnich dziesięcioleci udało się w dużym stopniu wyeliminować alkohol z przyjęć pierwszokomunijnych, po chrzcie czy bierzmowaniu. Podejmują także wysiłki eliminacji alkoholu z przyjęć weselnych, m.in. udzielając specjalnego błogosławieństwa parom, które biorąc ślub urządzają bezalkoholowe wesela. Tematowi temu poświęcają też wiele kazań i przemówień. Poniżej przytaczamy wybrane cytaty z wystąpień skierowanych do małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe:
„wesele bezalkoholowe ma dwa wymiary: społeczny i religijny. Z punktu widzenia społecznego wesele bezalkoholowe wypływa z dbałości o to, aby rodziny z obu stron mogły się jak najlepiej poznać i to w jak najlepszym świetle, aby mogły się pobawić i wróciły do domu z jak najlepszymi wrażeniami nt. państwa młodych i ich rodziców, w tym zwłaszcza, aby panowało przekonanie, że młodzi wzięli ślub z miłości. W wymiarze religijnym przyjęcie sakramentu małżeństwa wprowadza młodą parę w stan łaski uświęcającej, której nie chcą się pozbyć u progu sali weselnej, lecz pragną z Bogiem kroczyć przez wspólne życie. To inicjatywa, którą trzeba propagować, jako coś, co charakteryzuje „społeczności o otwartych umysłach”. To właśnie tacy ludzie potrafią zobaczyć ważny aspekt ślubu, a jest nim „wzrost społeczności o nową komórkę, która wkrótce stanie się rodziną. Cieszą się z faktu, iż obce osoby stają się sobie bliskie, kochają się i w ten sposób inicjując nić dobrych relacji spinających społeczeństwo" ”
„Jesteście pięknym darem dla Niepodległej w setną rocznicę odzyskania wolności ”
„Aby Polska była Polską – musi odzyskać trzeźwość, jak przed stu laty odzyskała niepodległość. [...]. I to wy jesteście ambasadorami tego narodowego programu trzeźwości”
„Potrzebni są świadkowie trzeźwości. Dlatego cieszę się, że mogę uczestniczyć w Weselu Wesel, tym pięknym spotkaniu rodzin, które miały wesela bezalkoholowe. Wy jesteście świadkami tego, że jest możliwa kultura trzeźwości. Pokazujecie, jakimi sposobami można tę kulturę budować i umacniać. ”
„Najważniejsza w małżeństwie jest wierność. I wy jako małżęństwa, które miały wesela bezalkoholowe, macie do niej najlepsze predyspozycje.”
„Kto częstuje alkoholem, sprzedaje swą matkę - Ojczyznę”
„Jesteście tymi rodzicami, którzy przekzali wiarę swym dzieciom. Inni tego nie zrobili”
Dziękuję wam za wasze świadectwo abstynencji w najpiękniejszym dla was dniu życia, w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa. Rezygnacji z alkoholu nie można traktować jako dziwactwa. Abstynent to człowiek, który patrzy o wiele dalej i dostrzega więcej. To człowiek mądry odpowiedzialny, panujący nad swoim życiem.
„Jesteście apostołami trzeźwości we współczesnym świecie. Niech wasze świadectwo będzie zachętą dla innych, że można i warto żyć w trzeźwości”
[Kapłani] w sposób szczególny powinni zachęcać nowożeńców do organizowania wesel bezalkoholowych.
inicjatywa „Wesela Wesel” ... ruch, będący z jednej strony znakiem sprzeciwu, z a drugiej pozytywną propozycją innej, bardziej krystalicznej formy przeżywania radości, bycia razem, cieszenia się. Taki model wesela owocuje powiększaniem się grona trzeźwych i szczęśliwych rodzin w naszej Ojczyźnie.
Spotkania Wesele Wesel krzewią wspaniałą ideę wesel bezalkoholowych, będących znakiem miłosierdzia dla wielu cierpiących moralną nędzę
Organizując wesela bezalkoholowe niesiecie Dobrą Nowinę do tych środowisk, do których dziś kapłan nie jest w stanie dotrzeć
Krzewienie idei wesel bezalkoholowych to dziś nie tylko obowiązek religijny ale i patriotyczny
Chrystus powiedział swym uczniom: "Wy dajcie im jeść". Czy Bóg nie mógł dokonać cudu rozmnożenia chleba bez ludzkiego działania? I tylu innych cudów? Oczywiście, że by mógł. Ale oczekuje tego działania jako wyrazu miłości do drugiego człowieka oraz posłuszeństwa wobec Bożych nakazów.
Chrystus potrzebuje świadków [...] Dziękuje wam, małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe, za to, że jesteście prawdziwymi chrześcijańskimi świadkami.
W liberalno-lewicowych mediach często słyszymy,
że we współczesnym świecie należy się kierować jedynie rozumem,
należy sięgać tylko do nauki i doświadczenia.
Istotne jest tylko to, co potwierdzone badaniami i statystykami.
[...] Jednak w kwestii troski o trzeźwość w polskich mediach obowiązują inne standardy.
Wiedza naukowa i statystyki są ukrywane i przemilczane.
[...]
Natomiast spotykamy się z ośmieszaniem działalności trzeźwościowej
podejmowanej przez Kościół.
Czytamy nieprzychylne komentarze i oburzające kpiny,
np. ze wspaniałej idei wesel bezalkoholowych,
z sierpniowego wezwania do abstynencji.
Co w tej sytuacji robić? [...]
Nie zapominajmy o tym, jak wielką rolę odgrywa świadectwo trzeźwego życia, a nade wszystko abstynencji rodziców, dziadków i członków dalszej rodziny.
Wesela bezalkoholowe, spotkania Wesele Wesel to właśnie ten przykład dobrego wychowania, które dzieci potrzebują.
Dziś niektórzy chcą rozbić rodzinę, rozpić ją, zapędzić do pogoni za dobrami materialnymi. Tymczasem do szczęścia potrzebna jest miłość, zanurzona w Bogu.
Gaude Mater Polonia. To wy jesteście spadkobiercami Grunwaldu i tylu innych wspaniałych zwycięstw, których okrągłe rocznice obchodzimy. Dajecie świadectwo Polsce. To wy budujecie rodzinę i ratujecie Naród. Niech wasze świadectwo prowadzi Naród do zwycięstwa.
Błogosławiony ksiądz Bronisław Markiewicz jest z nami i raduje się tym wydarzeniem [weselem Wesel]. Pomoże nam wymodlić trzeźwość Polski
Jesteście moim weselem i moją radością. Ja tylko was podziwiam. Gdyby wśród was była moja mama, mój tata, ucałowałbym teraz ich rece. Świat o was powie: Patrzcie, to są chrześcijanie. Patrzcie, jak oni się miłują.
Wesele Wesel to program wesel bezalkoholowych i abstynencji, który po ludzku jest trudny, zdawałoby się niemożliwy do realizacji, ale z Bogiem jest prosty.
Wesele bezalkoholowe to wyraz miłości na miarę Bożą
Ojczyzna potrzebuje Waszego świadectwa, małżonkowie, którzy mieliście wesela bezalkoholowe
Przysięgam ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską - jakże podobne to słowa do słów apelu Jasnogórskiego: jestem, pamiętam, czuwam. Być, pamiętać, czuwać cały czas znaczy zawsze być trzeźwym. Od samego momentu ślubu, podczas wesela i przez całe życie.
Małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe, daje Bóg wszystkim małżeństwom jako znak, że naszym celem tu na ziemi jest wieczne zbawienie.
Wy jesteście prawdziwą Kaną, bo mieliście wesela bezalkoholowe
Doroczne zjazdy małżeństw, które zorganizowały swoje wesela bez alkoholu, są jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pomóc rodzinom w wypracowaniu ich chrześcijańskiej postawy. (...) Inicjatywa ta doskonale koresponduje z aktualnym programem pracy Kościoła, o którym Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że :" w duszpasterstwie naszego czasu nie ma bodaj pilniejszego zadania, jak właśnie to, by pomóc kształtować Boże oblicze naszym rodzinom. Bo od nich zależy obraz społeczeństwa w ogóle" (Manilia 2003 r.)".
Jesteście kwiatem polskich rodzin
Wesele szczęśliwe to wesele bezalkoholowe. Rodzina szczęśliwa to rodzina trzeźwa.
To, co rodzinę zniekształca, to wszelkiego rodzaju uzależnienia - alkoholowe, narkotykowe, erotyczne.
Rodzina powinna stwarzać dzieciom poczucie bezpieczeństwa poprzez abstynencję, a więc i przewidywalność rodziców.
Uczestnikom VII Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw w Białymstoku Wesele Wesel 2001 życzę, aby Najświętsza Maryja Panna Matka Miłosierdzia była Wspomożycielką na wspólnej drodze do świętości. Z serca błogosławię.
Rozpoczynacie nową, wspólną drogę Waszego życia.
Ucieszyła mnie wiadomość, że w to "nowe" pragniecie wejść także z nowym obyczajem przez wesele bezalkoholowe.
Zły obyczaj sprawił, że wielu wydaje się, iż urządzenie przyjęcia weselnego bez alkoholu jest niemożliwe.
Wy natomiast, Szanowni Państwo, nie ulękliście się tej powszechnej presji, swoją decyzją dajecie dowód chrześcijańskiej odwagi oraz świadectwo, iż naprawdę chcący może wiele uczynić.
Dziękuję za taką postawę.
Życzę Wam opieki i błogosławieństwa Bożego, spokoju i radości, życzliwości ludzkiej, które towarzyszyłyby Wam przez wszystkie dni życia.
Na wspólne życie z serca błogosławię
„Episkopat wymaga także, żeby przyjęcia wiernych z okazji chrztów, ślubów, pogrzebów, odpustów oraz innych uroczystości rodzinnych odbywały się bez alkoholu. W wypadku urządzenia weselnego przyjęcia bez alkoholu Biskup Ordynariusz prześle nowożeńcom swoje specjalne błogosławieństwo pasterskie”
Matko Chrystusowa i Domie Złoty! Przyrzekamy Ci stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne.
Przyrzekamy Ci umacniać w rodzinach Królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i o jczystych.
Przyrzekamy Ci wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opiekę rodzicielską. [...]
Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi.
Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości.
Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości i oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej.
"członkowie bractw trzeźwości niech nie tylko powstrzymują się od picia wszelkich napojów alkoholowych, lecz nie wolno im także podawać tych napojów gościom na weselach, na pogrzebach, na chrzcinach, zgoła nigdy i nigdzie, a gości, którzy lubią wódkę, lub ją przynoszą, niech wcale nie zapraszają"