Hieronim Chojnacki urodził się 1 września 1906 rP w Łodzi. Był najmłodszym z sześciorga dzieci Wacława i Leokadii, z domu Sprusińskiej. Religijną formację otrzymał w domu rodzinnym, pogłębiając ją w łódzkiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po maturze studiował w szkole podchorążych, a następnie podjął pracę w PZU oddział w Szczuczynie Nowogródzkim (obecnie Białoruś), zaś rok później w Warszawie rozpoczął pracę na Poczcie Głównej.
W Warszawie pomagał swemu wujowi ks. Stanisławowi Sprusińskiemu w działalności w Akcji Katolickiej. Zaangażował się też w sprawę szerzenia abstynencji. Dla jednego z abstynenckich kółek napisał m.in. referat: „Alkohol – tyranem królewskiego człowieczeństwa”.
W 1933 rP wstąpił do zakonu kapucynów, do klasztoru w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie przyjął imię zakonne Fidelisa. Po roku rozpoczął studia filozoficzne w klasztorze w Zakroczymiu, gdzie założył Kółko Abstynentów. Jego dewwizą było „Normalny człowiek powinien być do tańca i do różańca”. Konsekwentnie, z entuzjazmem i niezbędnym radykalizmem postawy, podążał drogą doskonałości św. Franciszka, wyróżniając się głęboką wiarą i wielką pracowitością. W 1937 podjął naukę na studiach teologicznych w klasztorze z kościołem pw. św. Piotra i Pawła w Lublinie.
Niemcy, którzy zajęli w 1939 rP Lublin, 25.1.1940 aresztowali wszystkich kleryków i zakonników kapucyńskich w Lublinie, umieszczając ich w osławionym więzieniu w Zamku Lubelskim. Brat Fidelis 18.6.1940 rP został przeniesiony do niemieckiego obozu koncentracyjnego (po niem. Konzentrationslager - KL) w Sachsenhausen. Był to modelowy obóz o typowo pruskiej organizacji i dyscyplinie, gdzie wykorzystując do końca siły więźniów doprowadzano ich do śmierci. Jeszcze gorszy był KL Dachau, gdzie przeniesiono brata Fidelisa 14.12.1940 rP. Zimą 1942 rP przenosząc kocioł kawy, poślizgnął się, przewrócił, i oblał gorącym napojem. Za karę został brutalnie pobity przez blokowego. Dostał zapalenia płuc (łac. pneumonia). Latem 1942 rP został skierowany do obozowego „szpitala” – lazaretu - na blok nr 28, zwany blokiem inwalidów, z którego wielu żywych nie wychodziło. Idąc tam współwięźniów pożegnał slowami 'Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Do widzenia w niebie'. Zmarł 9.7.1942 rP. Ciało o. Fidelisa zostało spalone w obozowym krematorium w Dachau, a prochy rozrzucone na okoliczne pola.
Beatyfikował go papież Jan Paweł II, 13.6.1999 r. w Warszawie, wśród 108 polskich męczenników II wojny światowej. Jest on patronem zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, miasta Łodzi oraz osób zwalczających alkoholizm. Jego wspomnienie przypada wspomnienie: 9 lipca.
Alumnie męczenniku bł. br. Fidelisie Chojnacki z klasztoru kapucynów w Lublinie, gorące pragnienie kapłaństwa otwierało Twe serce na przyjęcie każdej ofiary dla Chrystusa; Uproś alumnom naszych seminariów ducha żarliwej miłości Chrystusa i Kościoła. Błogosławiony Męczenniku, módl się za nami!