Koszęcin to położona wśród lasów nad rzeką Leśnicą na Górnym Śląsku wioska o co najmniej 800-letniej historii. Obecnie liczy ok. 4500 dusz. W kronikach wspomina się Koszęcin już w XIII wieku (zapis o poborze dziesięciny ze wsi należącej do Kościoła krakowskiego w 1277 roku). W tym czasie wzniesiono też nieistniejący już drewniany zamek należący do Piastów opolskich. Za czasów Filipa von Rauthena na koszęcińskim zamku, który możemy obecnie podziwiać, a którego budowę rozpoczeto w 1609 rP, gościł król Jan III Sobieski wraz z dworem, a jego żona Marysieńka rezydowała w pałacu, gdy Jan Sobieski udał się pod Wiedeń na wyprawę przeciw Turkom. Ludwik Filip von Hohenlohe-Ingelfingen rozpoczął w 1829 roku przebudowę pałacu w stylu późnoklasycystycznym. Z tego okresu pochodzą malowidła ścienne i niektóre elementy wystrojów sal oraz epitafia nagrobne mieszczące się w Kaplicy Zamkowej.
W Koszęcinie powstało jedno z wyjątkowych dzieł polskiej literatury, autorstwa Walentego Roździeńskiego (ok. 1560 – ok. 1621 r.), hutnika i rzemieślnika, a jednocześnie poety i literata. Opisuje ono stan ówczesnego hutnictwa i górnictwa. Utwór powstał dzięki mecenatowi właściciela Koszęcina, Andrzeja Kochcickiego, który ściągnął Roździeńskiego do pałacu na przełomie XVII i XVIII w.
Warty obejrzenia jest tu XVII-wieczny już wspomniany klasycystyczny zespół pałacowo – parkowy, w którym mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Pałac posiada trzy duże skrzydła. Wokół niego rozciąga się piękny park krajobrazowy pełen lip, klonów, kasztanowców i kilku gatunków drzew egzotycznych. Uroku dodaje niewielki staw z malowniczą fontanną. (zobacz filmik, 4 min.)
Koszęcin leży na terenie diecezji gliwickiej. Istnieją tu dwie parafie, jedna przy zbudowanym w 1724 drewnianym kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy, a druga przy zbudowanym w 1908 roku okazałym neogotyckim kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pierwszym z tych kościołów uwagę przykuwa ołtarz główny z XVIII w. z późnogotycką Pietą i barokowym obrazem Trójcy Św. w zwieńczeniu, ołtarze boczne z XVIII w., z rzeźbami św. Barbary i Teresy oraz obrazami Św. Anny Samotrzeć i Św. Jana Nepomucena, oraz z figurą św. Jana Nepomucena, późnobarokowa ambona i chrzcielnica, płaskorzeźba Trójcy Św. z 1. połowy XVIII w., a także obraz z przedstawieniem legendy o powstaniu kościoła, z datą „1564”. (zobacz filmik, 4 min., a także transmisję na żywo) W ołtarzu głównym drugiego kościoła, zdobnego w piękne, barwne witraże, znajdują się relikwie św. Gerona i św. Socierona. Ten piękny ołtarz został ufundowany przez księcia Karola zu Hohenlohe-Ingenfingen. Zdobi go obraz namalowany przez G. Scholtza, przedstawiający Serce Pana Jezusa. (zobacz filmik, 5 min., a także transmisję na żywo) ). Liczna kapliczki świadczą o pobożności miejscowego ludu (zobacz filmik, 10 min.)
Ziemia śląska to ziemia męczenników za wiarę. Stąd pochodzili Święci Jan Sarkander i Melchior Grodziecki, zamęczeni w okrutny sposób przez protestantów czeskich podczas niemieckiej wojny trzydziestoletniej. Pamiętać należy, że fala protestantyzmu niosła za sobą pożogę pijaństwa, szczególnie w XVII wieku, gdy wspomniani męczennicy ponieśli śmierć. Sam Luter przyznał pod koniec życia, że rozpił młodzież niemiecką. W innych krajach protestantyzm miał podobne skutki, choć współcześnie niektóre sekty protestanckie odcinają się od tego złowieszczego dziedzictwa Lutra.
W odległych o 40 km Piekarach Śląskich działał przed laty ks. Alojzy Ficek (1790-1862), którego akcje trzeźwościowe doprowadziły do upadku dziesiątki gorzelni na terenie Górnego Śląska z powodu zaprzestnia picia przez wiernych katolickich.
Wesele Wesel gościło w Koszęcinie w 2002 rP.