XXX Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe

Koszęcin, 8-11.8.2024 rP.

Miejsce

Koszęcin to położona wśród lasów wioska o co najmniej 800-letniej historii, położona nad rzeką Leśnicą na Górnym Śląsku. Obecnie liczy ok. 4500 dusz.

Warty obejrzenia jest tu XVII-wieczny klasycystyczny zespół pałacowo – parkowy, w którym mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Pałac posiada trzy duże skrzydła. Wokół niego rozciąga się piękny park krajobrazowy pełen lip, klonów, kasztanowców i kilku gatunków drzew egzotycznych. Uroku dodaje niewielki staw z malowniczą fontanną. (zobacz filmik, 4 min.)

Koszęcin leży na terenie diecezji gliwickiej. Istnieją tu dwie parafie, jedna przy zbudowanym w 1724 drewnianym kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy , a druga przy zbudowanym w 1908 roku okazałym neogotyckim kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pierwszym z tych kościołów uwagę przykuwa ołtarz główny z XVIII w. z późnogotycką Pietą i barokowym obrazem Trójcy Św. w zwieńczeniu, ołtarze boczne z XVIII w., z rzeźbami św. Barbary i Teresy oraz obrazami Św. Anny Samotrzeć i Św. Jana Nepomucena, oraz z figurą św. Jana Nepomucena, późnobarokowa ambona i chrzcielnica, płaskorzeźba Trójcy Św. z 1. połowy XVIII w., a także obraz z przedstawieniem legendy o powstaniu kościoła, z datą „1564”. (zobacz filmik, 4 min.) W ołtarzu głównym drugiego kościoła, zdobnego w piękne, barwne witraże, znajdują się relikwie św. Gerona i św. Socierona. (zobacz filmik, 5 min.). Liczna kaoliczki świadczą o pobożności miejscowego ludu (zobaczfilmik, 10 min.)

Ziemia śląska to ziemia męczenników za wiarę. Stąd pochodzili Święci Jan Sarkander i Melchior Grodziecki, zamęczeni w okrutny sposób przez protestantów czeskich podczas niemieckiej wojny trzydziestoletniej. Pamiętać należy, że fala protestantyzmu niosła zasobą pożogę pijaństwa, szczególnie w XVII wieku, gdy wspomniani męczennicy ponieśli śmierć. Sam Luter przyznał pod koniec żucia, że rozpił młodzież niemiecką. W innych krajach protestantyzm miał podobne skutki, choć współcześnie niektóre sekty protestanckie odcinają się od tego złowieszczego dziedzictwa Lutra.

W odległych o 40 km Piekarach Śląskich działał przed laty ks. Alojzy Ficek (1790-1862), którego akcje trzeźwościowe doprowadziły do upadku dziesiątki gorzelni na terenie Górnego Śląska z powodu zaprzestnia picia przez wiernch katolickich.

Wesele Wesel gościło w Koszęcinie w 2002 rP.


Zobacz także Zaproszenie, Modlitwa.
Posłuchaj Hymnu Wesela Wesel w wykonaniu znamienitych polskich artystów. .