„Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zwieść!” - Benedykt XVI

XXIX Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe

Bardo, 3-6.8.2023 rP.

Miejsce

Bardo leży nad Nysą Kłodzką w diecezji świdnickiej (metropolia wrocławska). Znajduje się tu bazylika mniejsza, gdzie pielgrzymi przybywają do cudami słynącej figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny. Jest ona obecnie Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. W bazylice posługują ojcowie redemporyści.

Nieopodal zlokalizowany jest Dom Rekolekcyjny Jutrzenka Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej (tzw. marianek).

Bardo w X wieku było polskim grodem granicznym na Śląsku. Obecnie administracyjnie należy do powiatu ząbkowickiego w województwie dolnośląskim. Miasto, liczące ok. 2.500 dusz, okalają Góry Bardzkie. Warte są tu obejrzenia, prócz wspomnianej bazyliki z XV wieku, także Stare Miasto z początku XIV wieku, zespół kaplic drogi różańcowej na Górze Różańcowej z lat 1905–1939 oraz kaplica NMP położona na szczycie Góry Bardzkiej w Górach Bardzkich z XVIII wieku. Zachował się tu kamienny most gotycki na Nysie Kłodzkiej z XVI wieku oraz forty ziemne z 1813 rP.

Do wspomnianej kaplicy NMP na Bardzkiej Górze Kalwarii wiedzie Droga Krzyżowa z XIX wieku, przeplatana kapliczkami Siedmiu Boleści NMP z XVIII wieku.

Przybywali tu nie tylko zwykli pontnicy. Był tu w swoim czasie i cesarz, i papież, a w ubiegłym stuleciu także ks. Prymas Stefan Kardynał Wyszyński, którego wiekopomne kazanie w tutejszej bazylice wspominane jest przez mieszkańców po dziś dzień.

Bardo słynęło długi czas ze swych pierników. Prawie każda sznująca się rodzina miała na piernikowych uroczystościach swój kram z piernikami.

Bardo szczęśliwie ominęła zawieruha wojenna. Stąd dziś wygląda jak wielkie Stare Miasto. Szczególnie cennym zabytkiem jest tu most kamienny.

W pobliżu znajduje się słynna miejscowość Wambierzyce - zwana śląską Jerozolimą, gdzie warto jest nawiedzić bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Górę Kalwarię.

Dotrzeć tu można drogą krajową nr 8: Kudowa-Zdrój – Budzisko oraz linią kolejową Wrocław Główny – Międzylesie (stacja Bardo Śląskie).

Zapraszamy do obejrzenia filmowej refleksji z Barda z Zespołem Śląsk. oraz 3-minutowej impresji z tego miasta

Śląsk był świadkiem wielkich akcji trzeźwościowych m.in. ks. Alojzego Ficka.


Zobacz także Podziękowanie, Modlitwa, Patronat Honorowy, Potrzeba Wesela Wesel na Dolnym Śląsku, Program, Konferencja, Organizatorzy i Współorganizatorzy, Wspomnienie, Piszą.
Posłuchaj Hymnu Wesela Wesel w wykonaniu znamienitych polskich artystów. .