"Święty Stanisław patronem ładu moralnego i ładu społecznego w naszej Ojczyźnie" (JPII)

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe

Łopoczno, 28-31.7.2022 rP.

55 Lecie Kapłaństwa Ks. Władyslawa Zązla

W niedzielę 20.3.2022AD w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej dziękczynną Mszę Św. za 55 lat kapłaństwa sprawował ks. Władysław Zązel, kapelan honorowy Jego Świątobliwości. Gdów był jedną z pierwszych stacji jego kapłańskiej drogi. Na uroczystość przybyli miejscowi kapłani, wójt z małżonką oraz członkowie Stowarzyszenia Wesele Wesel. Specjalny list wystosował na tę okoliczność ks. Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, którego Ksiądz Jubilat był wieloletnim członkiem.

Ksiądz Władysław to jeden z tych gorliwych kapłanów, którzy od pierwszych dni duchowej posługi wzięli sobie do serca słowa Błogosławionego Ks. Prymasa Wyszyńskiego: „albo Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie” oraz „Polska nie będzie trzeźwa bez księży dobrowolnych abstynentów”. Postawę abstynencką wyniósł z domu rodzinnego. Ojciec jego nauczał swe dzieci: choćby wszyscy pili, wy nie pijcie, nie bądźcie dziadami.

Nędzę ludzi pogrążonych w pijaństwie dostrzegł ze szczególną ostrością, gdy został proboszczem w Kamesznicy. Próbował ratować swych parafian na różne sposoby, aż wreszcie 5 lat po śmierci Bł. Ks. Kard. Wyszyńskiego olśniła go lektura pism wielkiego Prymasa, w których nakazywał wiernym mieć bezalkoholowe wesela. Rozpoczął energiczne promowanie wesel bezalkoholowych w kamesznickiej parafii. W sumie było w tej parafii takich wesel grubo ponad dwieście. Dzięki Radiu Maryja wieść o tej inicjatywie rozeszła się po całej Polsce. Okazało się, że także w innych regionach kraju ludzie wesela bezalkoholowe wyprawiają. I tak zrodził się ruch, organizujący doroczne Ogólnopolskie Spotkania Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe „Wesele Wesel”, któremu duszpasterzuje Ks. Władysław.

To nie jedyna inicjatywa trzeźwościowa Księdza Jubilata, dziś już emeryta, która wyszła daleko poza granice kamesznickiej parafii. Był Kapelanem Klubów Abstynenckich Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Jako Kapelan Związku Podhalan zadbał, by trzeźwość została wpisana do statutów Związku. Organizował Zimowe Igrzyska Abstynentów oraz Kamesznickie Dni Trzeźwości, a także Drogi Krzyżowe w intencji trzeźwości Narodu na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. W USA założył Koło „Krokus”, skupiające górali abstynentów na emigracji.

Ks. Władysław Zązel to niewątpliwie jeden z czołowych twórców kultury trzeźwości na przełomie XX i XXI wieku. Stworzył na wskroś nowatorską metodę krzewienia kultury trzeźwości. Metoda księdza Zązla polega na integracji ideału trzeźwości z kulturą lokalnej (regionalnej) społeczności, zwłaszcza poprzez nową formę masowej rozrywki, eksponującej osobowość każdego z jej uczestników, stawiającej na ich intelekt, zaangażowanie i samoorganizację, co promuje trzeźwych uczestników. Uczestnik rozrywki według tej koncepcji zmienia swą rolę z odbiorcy na twórcę kultury masowej.

Przez te działania na arenie międzynarodowej promuje lepszy wizerunek Polski, przełamując krzywdzące stereotypy myślenia o Polakach. Na zainicjowane przez niego Wesela Wesel przyjeżdżają uczestnicy także z innych krajów, takich jak Francja, Niemcy, Austria, Ukraina czy Białoruś, a nawet arcybiskup ze Słowacji.

Ksiądz Prałat jest prawdziwym góralem z krwi i kości, wielkim Polakiem, ale nade wszystko gorliwym kapłanem. Kapłanem, który zabiega o zbawienie jak największej liczby dusz. A zbawienie to zależy od tego, czy będziemy czynić wolę Bożą. "Nie ten, kto woła Panie Panie, lecz ten, kto czyni wolę Ojca Mego, ten wejdzie do Królestwa Niebieskiego" (Mt 7,21). Wolą Bożą jest zaś, jak naucza katechizm, by człowiek czcił i kochał Boga. Jego zaangażowanie w krzewienie idei wesel bezalkoholowych wynika w pierwszej kolejności z zatroskania o należyty szacunek dla Pana Boga podczas celebracji sakramentu małżeństwa. Rozpoczynanie życia małżeńskiego z Bogiem jest niezwykle cennym darem dla przyszłej rodziny i nie można Chrystusa, przyjętego w kościele, wyganiać po przekroczeniu progu sali weselnej. Trzeba Go zanieść do swego domu, by tam z rodziną zamieszkał na stałe.

Nie tylko Boga ma człowiek miłować, ale i bliźniego. To ze względu na żonę/męża ma mężczyzna/kobieta zachowywać abstynencję od alkoholu przynajmniej od dnia ślubu. Ale także dla dobra dzieci, którymi Bóg zechce ich obdarzyć - już wcześniej (mężczyzna 3 miesiące wcześniej, kobieta od urodzenia).

Dlatego Pan Jezus i potem Apostołowie wielokrotnie wzywali do trzeźwości, czego świadectwo znajdujemy w Nowym Testamencie. Zaś ich wzorem mówi o tym Ksiądz Władysław.

Jego gorliwość dla sprawy Bożej powoduje, że był i jest chętnie zapraszany jako rekolekcjonista nie tylko w Polsce, ale także w USA czy Wielkiej Brytanii.

Polecajmy Księdza Jubilata w naszych modlitwach Bogu, aby mógł jeszcze długo spełniać ewangelizacyjną posługę w naszym kraju.