XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe "Wesele Wesel"

Niepokalanów, 6-8.8.2021 rP.

Miejsce

Niepokalanów to miejscowość założona przez Św. Maksymiliana Kolbe, Patrona Stowarzyszenia Wesele Wesel, w roku Pańskim 1927 dla szerzenia czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Co roku przybywa tu Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Radom - Niepokalanów, Pielgrzymka Diecezji Łomżyńskiej do Niepokalanowa w intencji Trzeźwości Narodu oraz Piesza Pielgrzymka Płocka do Niepokalanowa w intencji trzeźwości Narodu.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.

Przede wszystkim przypomina on o grzechu, od którego NMP była wolna, grzechu pierworodnym. O raju, z którego zostali wygnani Adam i Ewa, i o śmierci, która przez grzech weszła na świat. Człowiek miał w raju naturę doskonałą, miał wolność wyboru wszelkiego dobra, ale wybrał zło. Wybór zła spowodował, że jego natura skażona grzechem nie jest już wolna. Zaprzecza też temu, jakobyśmy byli zwierzętami. Adam i Ewa byli w raju niepokalani, ale nie byli niepokalanie poczęci, bo nie byli poczęci, lecz bezpośrednio stworzeni przez Boga. Zatem nie musimy być sterowani przez instynkty. Możemy kierować się rozumem. W szczególności słowo Panna ma jednoznaczne znaczenie, przynajmniej w staropolskim języku. Była po prostu zawsze dziewicą. Zatem jest możliwym trwanie w czystości.

Wspomniany dogmat zaprzecza też temu, jakobyśmy byli wszyscy równi. Maryja została wyróżniona, bo była wolna od grzechu pierworodnego, zatem i od skłonności do grzechu.

Wreszcie jej słowa "kiedy nie znam męża" przypominają nam, że już w tamtych czasach wiedziano, że w stanie nietrzeźwym nie wolno poczynać dzieci. Wtedy po weselu mężczyzna musiał odczekać kilka miesięcy, by się zregenerować. Dziś państwo młodzi zamieszkują razem zaraz po ślubie. Jest więc wymogiem rozumu, by wesela w dzisiejszych czasach były bezalkoholowe. I tę mądrość życiową chcemy przypominać na kanwie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny i w tym miejscu, które jest poświęcone przypominaniu tego dogmatu.


Zobacz także Zaproszenie, Modlitwa.
Posłuchaj Hymnu Wesela Wesel w wykonaniu znamienitych polskich artystów.