XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe "Wesele Wesel"

Radom, 30.7-2.8.2020 rP.

Miejsce

Radom jest stolicą biskupią diecezji radomskiej i dawną stolicą województwa radomskiego.

To dwustutysięczne miasto nad rzeką Mleczną jest największym miastem w widłach Wisły i Pilicy.

Zwiedzającym miasto można szczególnie polecić zabytkowe koscioły pw. Św. Jana Chrzciciela, pw. Świętej Trójcy, pw. Św. Wacława, klasztor i kościół (pw. Św. Katarzyny) oo. Bernardynów oraz bazylikę katedralną Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Ziemia radomska to ziemia świętych i męczenników, do których grona należą Bł. o. Władysław z Gielniowa (wyznawca), Bł. Ks. Kazimierz Sykulski, Bł. Ks. Stefan Grelewski, Bł. Ks. Kazimierz Grelewski, Bł. Ks. Franciszek Rosłaniec, i Bł. Ks. Bolesław Strzelecki (męczennicy II wojny światowej), Sł.B. Ks. Bp Piotr Gołębiowski (znany m.in. z rekolekcji trzeźwościowych) oraz Sł. B. Ks. Roman Kotlarz (męczennik). Św. Kazimierz Jagiellończyk w latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Dziś w Radomiu znajduje się bazylika mniejsza pw. Św. Kazimierza, a sam Świety jest patronem Radomia oraz diecezji radomskiej.

W diecezji aktywnie działa duszpasterstwo trzeźwości oraz organizacje społeczne. Radom znany jest z dorocznych Radomskich Maratonów Trzeźwości. Ks. Bp Adam Odzimek, który pełnił w latch 1990-tych posługę Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski d/s Trzeźwości (od 1990 r) zainicjował doroczne Ogólnopolskie Piesze Pielgrzymki Trzeźwościowe z Radomia do Niepokalanowa. W tym roku pątnicy pielgrzymować będą - zgodnie z wieloletnią trdycją - w dniach 25-30 czerwca. Także z inicjatywy Ks. Bp. Odzimka 25 dnia każdego miesiąca, w duchowej łączności z pielgrzymami Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Trzeźwościowej w kościele św. Rodziny w Radomiu celebrowana jest Msza Święta w intencji trzeźwości, odprawiana przez radomskich biskupów, na czele z ordynariuszem Ks. Bp. Henrykiem Tomasikiem. We Mszy Św. uczestniczą liczne diecezjalne organizacje trzeźwosciowe, m.in. KWC. W tę modlitwę włączają się wszystkie kościoły diecezji bądź to dołączając te intencję do modlitwy powszechnej lub odprawiając Mszę w intencji trzeźwości Narodu Polskiego.

W 2011 rP odbyło się tu Wesele Wesel.


Zobacz także Zaproszenie, Modlitwa. Posłuchaj Hymnu XXVI Wesela Wesel w wykonaniu znamienitych polskich artystów