Położony w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej niedaleko Nowego Targu Ludźmierz to stolica Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Ludźmierskie sanktuarium gościło już raz Wesele Wesel - w roku Pańskim 2003. Już wtedy zauroczył wielu nie tylko ten piękny kościółek, podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej, z łaskami słynącą figurą z XIV w Matki Boskiej, ale też droga krzyżowa w plenerze czy też ogródek różańcowy. Miejscem konferencji był wówczas Dom Związku Podhalan, który to Związek od zarania swego istnienia prowadził intensywną działalność trzeźwościową wśród mieszkańców ziem górskich.
Ludźmierz może się szczycić tytułem najstarszej wsi podhalańskiej, o której pisano juz w XIII wieku. Rozciąga się ona nad potokiem Lepietnicą oraz po obu brzegach Czarnego Dunajca i Wielkiego Rogoźnika. Tu urodził się słynny poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, który wspomnienie miejscowego kościoła utrwalił w wierszu “Na Anioł Pański biją dzwony, / niech będzie Maryja pozdrowiona, / niech będzie Chrystus pozdrowiony […] / Na Anioł Pański biją dzwony, / W niebiosach kędyś głos ich kona”.
Tu zawitał 7 czerwca 1997 papież Święty Jan Paweł II. Wówczas to założono tam Złotą Księgę wesel bezalkoholowych w tym sanktuarium. Zaś 8 czerwca 1979 w Nowym Targu pod osłoną Św. Jana Pawła II Sł. B. ks. Franciszek Blachnicki proklamował Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, która ma swą siedzibę w pobliskim Krościenku, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego.
Przez Ludźmierz wiedzie szlak turystyczny z Szaflar na Pogórze Orawskie (przez Żeleźnicę — 912 m n.p.m.) i dalej na Babią Górę (1725 m n.p.m.). Tu wiedzie coraz częściej szlak pielgrzymek, szlak polskiej kultury katolickiej. W roku 2012 ponad 3 tys. pątników, w tym góralscy jeźdźcy na koniach przybyło do Ludźmierza z Nowego Targu w Marszu Gwiaździstym w obronie krzyża i TV Trwam. W 2017 miał tu miejsce "Różaniec do granic".