Niedaleko Pruszcza Gdańskiego położona jest gminna wieś Trąbki Wielkie, należąca do powiatu gdańskiego. Historia tej miejscowości sięga XI wieku, kiedy to powstała tu pierwsza parafia katolicka.
Cennym architektonicznie jak i religijnie obiektem jest tutejszy kościół, zbudowany w 1740 rP. Liczni pielgrzymi przybywają do tego sanktuarium maryjnego, w którym kultem otacza się Matkę Boską Trąbkowską w jej cudami słynącym obrazie z Dzieciątkiem z drugiej połowy XVII wieku. Ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica pochodzą z XVIII w., zaś ołtarz główny i organy wykonano w roku 1880. Godny uwagi jest obraz przedstawiający przypowieść o pannach mądrych i głupich, namalowany w XVIII wieku. Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny liczy 3.000 dusz.
Warto zobaczyć tu także zespół podworski z ok. połowy XIX w.
Trąbki Wielkie to wspaniałe miejsce dla letniego wypoczynku. Przepływa tędy rzeka Kłodawa, dopływ Motławy, wokół której rozciąga się rezerwat przyrody "Dolina Kłodawy" z unikatowymi gatunkami flory. Wypoczywać można nad otoczonymi lasami i buczynami Jeziorem Małym, Przywidzkim czy Sobowidzkim.
Straszyn to położona w pagórkowatym terenie pokrytym lasami sosnowymi wieś licząca ok. trzy i pół tysiąca dusz w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim (10 km od granic Gdańska), w gminie Pruszcz Gdański nad Radunią opodal Jeziora Straszyńskiego, ok. 15 km na północ od Trąbek Wielkich. W 1982 rP erygowana została tu Parafia pw. św. Jacka Odrowąża, należąca obecnie do Dekanatu Pruszcz Gdański Archidiecezji Gdańskiej. Na terenie Parafii funkcjonuje Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Gdańskiej, a także przedszkole
Warte obejrzenia są tu trzy zabytkowe elektrownie wodne z 1910, 1934 i 1937.
To liczące prawie pół miliona mieszkańców prastare polskie miasto, o ponad tysiącletniej historii, leży niejako u wrót polskiego morza. Jest stolicą archidiecezji gdańskiej oraz województwa pomorskiego. Słynie z Bezalkoholowych Bali Niepodległości, urządzanych przez tutejszy Ruch Światło-Życie. Zabytków czy historii miasta, przez który wiódł ewangelizacyjny szlak Świętego Wojciecha nie trzeba chyba przedstawiać, bo są powszechnie znane.
Gdańsk, Straszyn i Trąbki Wielkie położone są w regionie historycznie zaliczanym do Kaszub. Pierwotnie Kaszuby były krainą rozciągającą się od współczesnego Gdańska poprzez ziemie nazywane u nas Pomorzem Zachodnim obejmując aż tereny w dzisiejszych Niemczech nazywane tam Przedpomorzem ("Vorpommern");
Niemiecka polityka "historyczna" wytworzyła szereg mitów dotyczących tych ziem, które niestety wdarły się także do polskiej świadomości. Tymczasem Kaszuby przez wieki aż do połowy XVII wieku były albo integralną częścią Polski albo sprzymierzonym z Polską udzielnym księstwem. Dopiero w okresie potopu szwedzkiego odpadły od Polski Kaszuby Zachodnie, które stopniowo zostały zgermanizowane. Smutnym tego skutkiem jest np. to, że pieśń Kolęda kaszubska powstała w języku już niemieckim. Rok 1945 przyniósł powrót do Polski większości terenów Kaszub Zachodnich, jednakoż już bez kaszubskiej ludności i kultury. Kaszuby Wschodnie zachowały polskość mimo późniejszych zaborów, o czym z dumą mówi kaszubski hymn: "Nie ma Kaszub bez Polonii, ni bez Kaszub Polści". Po dziś dzień pielęgnują tutejsi mieszkańcy kaszubską gwarę i kulturę. Aby poczuć ducha kaszubskiego, na stronach Wesela Wesel możemy zapoznać się z niektórymi dawniejszymi i współczesnymi kaszubskimi kolędami, jak Królowie jadą, Narodzył sa Christus Pón, W trąbe grają, anieli z nieba, Wesołą Nowinę wszëscë spiéwają.
Wspomniana Kolęda kaszubska zawiera znamienne stwierdzenie, że gdyby się Chrystus narodził na Kaszubach, to nikt pijany by tu nie chodził. Zwraca to uwagę na dwie rzeczy: z jednej przywiązanie do świętej wiary katolickiej, którą się tu traktuje niezwykle poważnie, z drugiej jest to aluzja do wielkiego problemu pijaństwa, jaki dotyczył tych ziem pod zaborem pruskim.
Jak możemy dowiedzieć się z książki "O ruchu trzeźwościowym w Diecezji Chełmińskiej w latach 1848-1939" - autorstwa ks. prał. dr. Bogusława Głodowskiego czy z jego artykułu w "Studia Gdańskie 2010 /26 / 143-158" p.t. "Zaangażowanie duchowieństwa katolickiego w ruch trzeźwościowy na Pomorzu przed 1920 rokiem", głównym organizatorem ruchów trzeźwościowych na tych ziemiach był Kościół Katolicki, ponieważ pod zaborami w administracji nie pracował praktycznie żaden Polak. Z powodu plagi pijaństwa na terenach zaboru pruskiego już w latach 30-tych XIX w. władze podjęły akcję promocji trzeźwości i towarzystw trzeźwościowych. Zapoczątkowany wtedy ruch rozrastał się mimo trudności związanych z Wiosną Ludów, wojną 1870, Kulturkampfem i Hakatą. Po wojnie 1870 roku władze zaborcze wycofały się z popierania bractw trzeźwości, traktując je wręcz jako ośrodki dywersyjne. Od tego czasu jedyną strukturą zaangażowaną w otrzeźwienie mieszkańców stał się Kościół katolicki. Szczególny czas rozwoju tych dzieł przypadł na okres po odzyskaniu niepodległości w 1918 rP. Dzięki zaangażowaniu duchowieństwa katolickiego Bractwa Trzeźwości działały w 233 parafiach (na 274) w Diecezji Chełmińskiej. Na czele ruchu trzeźwościowego stał sam biskup chełmiński. W 1920 roku stworzył on dla nich Sektretariat Generalny w siedzibie dziecezji. W nowo erygowanych parafiach postawały natychmiast takie bractwa. Bractwo Trzeźwości w Chyloni powstało w 1912, na 3 lata przed mianowaniem tu proboszcza.
Bractwa Trzeźwości miały wielki wpływ na świadomość społeczną.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że po I wojnie światowej Kaszuby do Polski przywracał na czele zbrojnej w czołgi i samoloty Błękitnej Armii sam generał Józef Haller, abstynent i działacz trzeźwościowy. To on dokonał w Pucku zaślubin Polski z morzem.
Współcześnie do osób szczególnie zaangażowanych zalicza się wspomniany ks. Głodowski, który m.in. w gdańskim seminarium duchownym założył koło abstynenckie. czy ks. mgr Karol Wnuk, duszpasterz trzeźwości Archidiecezji Gdańskiej, którzy wspólnie organizują pielgrzymki duszpasterstwa trzeźwości z katedry oliwskiej do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie.
Przez Kaszuby wiedzie trasa dorocznego Ogólnopolskiego Raciboskiego Trzeźćwościowego Rajdu Rowerowego im. Jana Pawła II. Co roku na Górę Chełmską idzie pielgrzymka trzeźwościowa. KWC Archidiecezji Gdańskiej zorganizowało już dwa Bezalkoholowe Bale Niepodległości. I oczywiście nie brak i tu wesel bezalkoholowych, które są traktowane jako wydarzenia prestiżowe.