XIX Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe

Wieleń Zaobrzański, 4-7.7.2013 rP,

Miejsce

W Polsce (a nawet w Wielkopolsce) jest kilka miejscowości o nazwie "Wieleń", dlatego istotną jest pełna nazwa. Gdy szukać jej na mapie, trzeba znaleźć miasto powiatowe Wolsztyn, potem kierować się na pobliski Kaszczor (na południowy zachód), a stąd już niedaleko do Wielenia Zaobrzańskiego.

Wieleń Zaobrzański to wioska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Przemęt nad strumieniem Młynówką Kaszczorską, nad jeziorem Mariackim, graniczy z województwami lubuskim i dolnośląskim. Znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej Ucieczki Grzeszników. Kult figury Matki Bożej z Dzieciątkiem sięga czasów piastowskich. Jego początki mozna śledzić od XIV wieku, a w wieku XV bardzo się rozwinął. W roku Pańskim 1783 papież Pius VI udzielił odpustu zupełnego wszystkim pątnikom, którzy w święto Nawiedzenia lub w oktawie nawiedzą kościół wieleński. Po rozbiorach odpust ograniczono do jednego dnia. Od roku 1951 odpust znów odbywa się przez całą oktawę.

Pamiętnym wydarzeniem najnowszej historii była uroczysta koronacja w dniu 3 lipca 2005 cudownej figury koronami poświęconymi przez dziś błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wieleń Zaobrzański należy do parafii p.w. Św. Wojciecha w Kaszczorze, dekanat przemęcki, archidiecezja poznańska. Parafia sąsiaduje z dekanatem Wschowa - należącym do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Do najważniejszych zabytków sanktuarium należą: wspomniana łaskami słynąca gotycka, polichromowana figura Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku, barokowy krzyż w kapitularzu z XVIII wieku, ołtarze barokowe i ambona z XVIII wieku, obrazy świętych papieży ze zgromadzenia cystersów oraz tron opacki. Oko przykuwają kunsztowne freski.

Wieleń leży na szlaku jezior Przemęckiego Parku Krajobrazowego (zwanego szlakiem konwaliowym) w otoczeniu lasów i łąk. Teren usiany jest ścieżkami rowerowymi. Charakteryzuje się bogactwem rośliności (ponad 750 gatunków, w tym chroniona lilia złotogłów, pierwiosnek lekarski, grzybienie białe i buławnik czerwony). Spotkać tu można ponad 180 gatunków ptaków, między innymi kanię rdzawą i orła bielika. Jeziora zamieszkuje 35 gatunków ryb (m.in. kiełb, węgorz, szczupak, miętus, lin, sielawa). Wśród gęstwin przemykają tu wydry, kuny, borsuki.

Działalność trzeźwościowa w Wielkopolsce ma długą tradycję. W 1840 roku powstało "Centralne Towarzystwo ku przytłumieniu używania wódki w W. Ks. Poznańskim" z siedzibą w Kórniku, Od 1902 roku działał na terenie Poznańskiego i Małopolski Związek Księży Abstynentów założony przez alumnów Seminarium Duchownego w Poznaniu. Ponad sto lat temu załynął tu profesor wydziału lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego Paweł Gantkowski, prezes Związku Polskich Stowarzyszeń Abstynenckich w b. Rzeszy Niemieckiej, obdarzony papieską godnością szambelana. Okres międzywojenny był czasem rozkwitu bractw wstrzemięźliwości i dorocznych tygodni propagandy trzeźwości.