XVII Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe, 28.7.-31.7.2011 rP
Wesele Wesel Radom 2011

"Czuwajcie i bądźcie trzeźwi. Bo diabeł jako lew ryczący krąży i patrzy, kogo by pożreć"
Święty Piotr Apostoł (1 P 5,8)

Galeria wspomnień

Zobacz także wspomnienia z czwartku, piątku, soboty,

31.7.2011 (niedziela)

18 niedziela zwykła roku liturgicznego i zarazem 18 niedziela niezwykła w historii Polski w ciągu ostatnich 50 lat. Jest to bowiem już 17 niedziela Wesela Wesel, a 18 niezwykłą niedzielą dla każdej z obecnych par małżeńskich była niedziela po ich własnym bezalkoholowym weselu.

Na rozesłanie padną tego dnia mocne słowa Chrystusa: „Wy dajcie im jeść”. To jakby podsumowanie naszej misji i jednocześnie zadanie na przyszłość.

Po balu, który zakończył się około 4.30, śniadanie jest nieco później, bo o godz. 10.00 dopiero rozbrzmiewa pieśń „Pobłogosław Boże z wysokiego nieba, hej, co by na tym stole nie zabrakło chleba”. O godz. 11.30 rozpoczyna się godzina świadectw. Małżeństwo, które przyjechało po raz pierwszy, jest podbudowane tym spotkaniem. Czują się wyzwoleni z izolacji, poprzez którą ich środowiska próbowały ich odwieść od trzeźwego stylu życia. Młody uczestnik chce na spotkania zawsze przyjeżdżać, bo bardzo podoba mu się wspaniała atmosfera. Ubiegłoroczni koordynatorzy dziękują tegorocznym, iż mogli się teraz beztrosko bawić z całą rodziną, rekompensując poniekąd swój zeszłoroczny wysiłek organizacyjny. Kolejne małżeństwo dzieli się swą inicjatywą kawarienki bezalkoholowej. Służbę bliźnim stawiają ponad cele biznesowe.

Mszę Świętą na zakończenie spotkania odprawia J.E. ks. bp Senior Edward Materski, budowniczy tego wspaniałego gmachu seminarium, w którym mieliśmy przyjemność gościć, a zarazem ostatni żyjący kapłan uczestnik Powstania Warszawskiego, którego rocznicę wybuchu jutro obchodzimy. W kazaniu stawia pytanie: czy Pan Bóg potrzebował ludzkiego działania, aby czynić cuda Oczywiście, że nie potrzebował. Ale postępował jak mądry pedagog. Z jednej strony to my winniśmy okazywać bliźniemu miłość oraz żyć z pracy rąk swoich. Z drugiej strony winniśmy być posłuszni Bożym nakazom. Gdy człowiek łączy w sobie te dwa elementy, Pan Bóg szczególnie hojnie go obdarowuje. Kaznodzieja wskazuje dalej na liczne odwołania w spuściźnie Jana Pawła II właśnie do tych ważkich słów Chrystusa: „Wy dajcie im jeść”, które są zadane chrześcijanom wobec ludzkości do dziś nękanej widmem głodu.

I tu jakże aktualna refleksja. Także u nas w Polsce jest wielu ubogich, którym braknie chleba, dzieci, które mdleją w szkole z głodu, bo rodziców nie stać na drugie, a czasem pierwsze śniadanie. A w wielu wypadkach jest tak dlatego, że ubogim alkohol odbiera resztki pieniędzy, które posiadają, bogatym odbiera chęć do inwestycji i kreowania nowych miejsc pracy, a innym chęć do twórczej pracy pomnażającej wspólny, narodowy majątek. Czasem co gorsza powoduje niszczenie tego majątku poprzez kradzieże spowodowane głodem alkoholowym, wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierowców czy wreszcie zwykły wandalizm. W tym kontekście jakże dosłownie brzmi wezwanie Chrystusa: „Wy dajcie im jeść”. Jeśli uda nam się ponownie zaszczepić trzeźwy styl życia, choćby na poziomie Drugiej Rzeczypospolitej, nie będzie u nas w Polsce głodnych.

Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Biskup rozdaje osobiście obrazki z wizerunkiem Błogosławionego Jana Pawła II. Następnie ks. Mirosław i Państwo Stysiek wręczają dyplomy uczestnictwa, pamiątkowe albumy o Radomiu oraz płyty ze zdjęciami ze spotkania.

Po obiedzie zbieramy się na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą prowadzi ks. Mirosław. Zostajemy jeszcze na Walne Zgromadzenie Członków, podczas którego prócz wysłuchania i dyskusji nad sprawozdaniami i głosowania nad absolutorium dla Zarządu rozpatrujemy inicjatywy krzewienia trzeźwego stylu życia oraz ich promocji w naszych mediach. Dla wielu z nas zaskoczeniem jest potrzeba kawiarenki bezalkoholowej. Kawiarnia kojarzyła nam się z kawą, herbatą i dobrym ciastem, a nie z knajpą. Dobrze, że jeszcze nie trzeba zakładać bezalkoholowych sklepów odzieżowych. Choć kwiaciarnie coraz częściej zamiast kwiatów oferują bukiety alkoholowe o zapachu kwiatów. Mocno to przypomina dawną przodującą demokrację (socjalistyczną), czyli Kraj Rad, gdzie ponoć w wielu sklepach różnych branż - z braku nadających się do sprzedaży produktów branżowych - oferowano napoje alkoholowe.

Rozważamy też problem zbyt małej liczby przeszkolonych wodzirejów wesel bezalkoholowych. Proponuje się, aby przygotować bazę danych o muzyce i piosenkach, nadających się do wykorzystania na weselach bezalkoholowych, tzn. piosenek nie nawołujących do i nie pochwalających pijaństwa, zdrad małżeńskich, nierządu, rozwodów itd.

****************************

W jakim programie można znaleźć ponad 50 godzin dobrych wiadomości z Polski i o Polsce? W programie XVII Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw, Które Miały Wesele Bezalkoholowe Wesele Wesel 2011 Radom. Pierwsza dobra wiadomość: Polacy świetnie bawią się bez alkoholu we wszystkich zakątkach Polski. Nic dziwnego, gdy zamiast pieniądze wybabrać na alkohol, przeznaczy się je na hojniejsze opłacenie orkiestry czy na suto zastawione stoły. A przecież Wesele Wesel Radom 2011 to nie tylko świadectwa małżeństw ale także tańce, modlitwa, zwiedzanie miasta i skansenu wsi radomskiej i wiele innych atrakcji. Słowem weselisko, jakim nawet koronowane głowy nie mogą sie poszczycić. Gdyby zrobić z tego serial po 10 min. odcinek, starczyłoby materiału na rok. I byłoby po co zasiadać przed telewizorem. Ale i bez serialu w TV chwile spędzone w Radomiu zapadną wszystkim uczestnikom głęboko w pamięci, a być może historia odda sprawiedliwość i zaliczy je do kluczowych wydarzeń naszych dziejów.

Serdecznie dziękujemy Państwu Ewie i Grzegorzowi Stysiek oraz szerokiemu gronu osób świeckich i ich organizacji, które zaangażowali do przygotowania i przeprowadzenia XVII Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe Radom 2011.

Dziękujemy również gorąco Księdzu Dyrektorowi Mirosławowi Kszczot za wielkiego ducha organizacyjnego i osobiste zaangażowanie w prace przygotowawcze oraz duszpasterską opiekę nad Weselem Wesel 2011, a także na jego ręce licznemu Duchowieństwu i Siostrom Zakonnym, którzy w tym dziele uczestniczyli.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Ludziom Dobrej Woli oraz Firmom, które wsparły Wesele Wesel materialnie – finansowo czy też poprzez użyczenie swych produktów.

Serdecznie dziękujemy prelegentom, którzy ubogacili nas swą szeroką wiedzą oraz doświadczeniem życiowym.

Dziękujemy gorąco Władzom Miasta Radomia, które wsparły spotkanie oraz zechciały w nim wziąć udział i dały niezwykłe świadectwo nie tylko troski o trzeźwość mieszkańców Radomia, ale także osobistego przykładu abstynencji. Gratulujemy mieszkańcom Radomia wielkiej świadomości społecznej, iż wybrały właśnie takich przedstawicieli. Dziękujemy także przedstawicielom samorządów sąsiednich powiatów i gmin.

Za stałe czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników dziękujemy Policji.

Bóg zapłać Księżom Biskupom radomskim: ks. bp. Henrykowi Tomasikowi, Adamowi Odzimkowi i Edwardowi Materskiemu oraz Przewodniczącemu ZAT KEP ks. bp. Tadeuszowi Bronakowskiemu za zaszczycenie nas swoją obecnością, odprawione w naszej intencji Msze Święte, za błogosławienie nas i głoszone Słowo Boże. Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi dziekujemy za otwarcie nam podwoi Seminarium.

Bóg zapłać Wam, licznie zebrane Małżeństwa, Które Miały Wesela Bezalkoholowe, za Wasze świadectwo dobra i nadziei dla całego społeczeństwa.

Dziękujemy Księdzu Władysławowi, że nam stale przypomina słowa Wyspiańskiego z "wesela", że jak bedziemy chcieć, to będziemy też mieć, bo jak kto nie chce, to gorzej niż jakby nie mógł. My chcemy zmieniać kulturę na lepsze, chcemy krzewić ideę wesel bezalkoholowych..

Dzięki niech będą Bogu Najwyższemu za opiekę nad Weselem Wesel Radom 2011, bez którego łaski i natchnienia nie byłoby tych spotkań ani też wesel bezalkoholowych.