II Podkarpackie Wesele Bez Toastu Miejsce Piastowe, 20.8.2011

W imieniu organizatorów II Podkarpackiego Wesela Bez Toastu dziękujemy za udział w tym wydarzeniu małżonkom, młodzieży, rodzinom z dziećmi, osobom samotnym, narzeczonym, siostrom zakonnym, klerykom, księżom, wszystkim zainteresowanym promowaniem idei trzeźwości, organizowaniem imprez bezalkoholowych, wesel bezalkoholowych, studniówek czy bali. W Weselu uczestniczyło ponad 400 osób, głównie z Podkarpacia, ale także kilkadziesiąt z innych regionów Polski.

Dziękujemy firmom oraz ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia. W szczególności dyrekcji Zespołu Szkół w Miejscu Piastowym za udostępnienie pomieszczeń. Dziękujemy artystom z zespołu Pogórzanie, którzy rozpoczęli wzorcowy bezalkoholowy bal weselny prezentacją poloneza w strojach szlacheckich, do którego dołączyli wszyscy uczestnicy. Dziękujemy zespołowi Michael za przygrywanie weselnikom do 3 nad ranem. Serdecznie dziękujemy pani wodzirej Grażynie Tereszkiewicz za prowadzenie balu i miłą współpracę tak z zespołem Michael jak i z nami.

Dziękujemy orkiestrze dętej z Miejsca Piastowego, chórowi z Pustyn, oraz zespołowi Tomka Kamińskiego.

Dziękujemy prelegentom szczególnie naszemu niezmordowanemu ks. prałatowi Władysławowi Zązel, pani doktor Wandzie Półtawskiej i Małgorzacie Nawrockiej. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom panelu dyskusyjnego.

Dziękujemy władzom samorządowym wszystkich szczebli za wspieranie inicjatywy oraz za przybycie. Dziękujemy policji za zapewnienie bezpieczeństwa imprezie.

Dziękujemy J.E. ks. abp. Józefowi Michalikowi, Przewodniczącemu Episkopatu Polski , który podczas Mszy Św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich podkreślał znaczenie miłości jako fundamentu małżeństwa i rodziny, której to wyrazem jest wesele bezalkoholowe. Dziękujemy ks. Ordynariuszowi Rzeszowskiemu, który w przesłaniu do uczestników uwypuklił niezbędność wesel bezalkoholowych dla egzystencji i dobrobytu naszej Ojczyzny.

Treści wystąpień, prelekcji i kazania prezentuje na swojej stronie internetowej Radio Fara. Więcej informacji znajduje się także na stronach wesele-miejscepiastowe.pl, michalitki.pl, ekai.pl, jmichalik.episkopat.pl oraz niedziela.pl.

Pozdrawiamy
Teresa i Piotr Mazurowie

P.S. Proszę zajrzeć poniżej plakatu ....

Wspomnienia jednego z uczestników

Miejsce Piastowe – niewielka miejscowość niedaleko Krosna. To tu odbyło się drugie Podkarpackie Wesele Bez Toastu. Dlaczego bez toastu? Żeby podkreślić, że bez alkoholu też można się bawić. Ludzie przyjeżdżają tu zarówno z bliska jak i daleka żeby dobrze się bawić. Niektórzy pokonują setki kilometrów z Wrocławia czy z Warszawy na ten jeden dzień i noc by wziąć udział we wspólnym świętowaniu.

Docieramy na miejsce dopiero na godzinę 15. W tle trwa dyskusja panelowa. Każdy z gości jest entuzjastycznie witany przez organizatorów i zaproszony, na kawę, herbatę, ciastko czy żurek. W recepcji otrzymujemy identyfikatory z imionami i bilety na bal.

O 15.30 rozpoczyna się kolejny punkt programu – koncert zespołu Tomka Kamińskiego. Na scenie widzimy niezwykle sympatycznego i ujmująco pogodnego człowieka w okularach przeciwsłonecznych z szerokim uśmiechem na twarzy. Który oprócz łatwo wpadających w ucho piosenek prezentuje wspaniałe poczucie humoru i dzieli się z nami wspomnieniami i przemyśleniami. Każdy utwór ma swoja historię, którą warto opowiedzieć i usłyszeć. Wszyscy włączają się w wspólny śpiew i nagradzają zespół burza oklasków.

Potem chwila na przygotowania, bo o 18.00 zaczyna się najważniejsza część spotkania – uroczysta Eucharystia z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. W tym roku koncelebruje ją 17 księży, m.in.: ks. Prałat Władysław Zązel z Kamesznicy, Przełożony Generalny Zakonu Michalitów oraz ks. Arcybiskup Józef Michalik, który skierował do nas swoje słowo. I wreszcie nadchodzi ta najbardziej oczekiwana chwila. Małżonkowie zwracają się do siebie, patrzą sobie głęboko w oczy i ze wzruszeniem ponawiają swoją ślubną przysięgę. Następnie udają się pod figurę Matki Bożej Fatimskiej, aby złożyć u jej stóp czerwoną różę i prosić o wsparcie oraz opiekę dla swoich rodzin

Po Eucharystii czas na wspólne zdjęcie na stopniach kościoła. Następnie radosny korowód gości weselnych z orkiestrą na czele przemierza ulice Miejsca Piastowego, kierując się w stronę tutejszego gimnazjum, gdzie odbędzie się długo oczekiwany bal bezalkoholowy. Na progu witają nas starostowie weselni, którzy zapraszają do pięknie ustrojonej sali. Następuje tak charakterystyczne dla polskiej kultury powitanie chlebem. Pierwszym tańcem jest tradycyjny polonez, zatańczony najpierw przez zespół w szlacheckich strojach, a następnie wspólnie przez nas wszystkich.

I rozpoczyna się zabawa. Gra dla nas zespół kleryków Michael. Cała sala tańczy. W międzyczasie odbywają się różne konkursy i zabawy. Dzieci radośnie włączają się w tańce lednickie a rodzice w „mam chusteczkę haftowaną”. W pewnej chwili gasną światła na romantyczny walc ze świeczką. Pary dzielą się światłem i życzliwością. Kończy się walc i wtedy niespodzianka. O północy wjeżdża na salę tort weselny. Wszyscy wspólnie zdmuchują świeczki i dostają po kawałku.

Ale to nie koniec. Zespół Michael znowu zaczyna grać i wszyscy wracają do zabawy. Bal ciągle trwa i będzie trwać całą noc...