XVI Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe, 29.7.-1.8.2010 rP
Wesele Wesel Miejsce Piastowe 2010

Miejsce spotkania

Miejsce Piastowe swą dzisiejszą nazwę zawdzięcza Błogosławionemu Księdzu Bronisławowi Markiewiczowi. Jest ona parabolą dwóch aspektów dzieła Bł. ks. Bronisława: wychowania młodzieży ("piastowanie") oraz krzewienia polskości ("piastowskie miejsce").

Błogosławiony ks. Markiewicz zasłynął swą działalnością na rzecz trzeźwości na całą Polskę. Jego koncepcja to danie młodzieży godziwego zającia i poszerzanie jej horyzontów myślowych poprzez edukację i wychowanie religijne. Ale też właściwe postępowanie rodziców i wychowawców: "Kto młodzież i dzieci wychowuje z kielichem w ręku, ten jest zdrajcą narodu i wiary".

Bł. ks. Bronisław miał także widzenia prorockie dotyczące przyszłości Polski. Groźne jak i krzepiące zarazem: "Polska albo będzie trzeźwa, albo jej nie będzie wcale."

Jego dzieła w Miejscu Piastowym pielęgnują Księża Michalici oraz Siostry Michalitki, ale też cała gmina, której jest patronem. Tu co roku pod koniec lipca przybywają liczni pielgrzymi na Ogólnopolską Modlitwę o Trzeźwość Narodu. W 2010 roku modlitwa w tej intencji będzie zanoszona do Bogu w dniu 26.07.2010.

Za czasów ks. Bronisława Miejsce Piastowe leżało w Diecezji, a dziś Archidiecezji Przemyskiej. Administracyjnie Miejsce Piastowe leży w powiecie krośnieńskim w województwie podkarpackim.

W roku 2009 odbyło się tu Podkarpackie Wesele Wesel.

Jego Ekscelencja, Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pobłogosławił dziełu Wesele Wesel 2010 i objął nad nim patronat honorowy.

Myśl Bł. ks. Bronisława Markiewicza z tomu: "Jak stać się szczęśliwym na wieki", Edycja Św. Pawła, 2005
"Przede wszystkim należy ukrócić alkoholizm, bo inaczej wszystkie ulepszenia [t.j. budowa nowych fabryk, wyższe płace, oświata itp.] będa znaczyć tyle, co składanie cennych przedmiotów do dziurawego worka."