XVI Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe, 29.7.-1.8.2010 rP
Wesele Wesel Miejsce Piastowe 2010

Gmina Miejsce Piastowe zaprasza

Drodzy Uczestnicy Wesela Wesel!

Bardzo serdecznie zapraszamy do Miejsca Piastowego na XVI Ogólnopolskie Wesele Wesel – Miejsce Piastowe 2010 - spotkanie małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe.

Nasza Gmina leży na Pogórzu, skąd roztacza się piękny widok na Beskid Niski. Położona jest w południowo–wschodniej części województwa podkarpackiego w Kotlinie Krośnieńskiej. Jadąc w Beskid Niski czy Bieszczady nie sposób ominąć Miejsca Piastowego, bo w centrum tej miejscowości przecinają się drogi krajowe nr 9 i nr 28.

Gmina jest miejscem kultu św. Michała Archanioła, bł. ks. Bronisława Markiewicza i sł. Bożej s. Anny Kaworek. Rozpoczął się on z chwilą przybycia pod koniec XIX w. ks. Bronisława Markiewicza, który postanowił w tej części Galicji założyć zakład wychowawczy dla sierot. Dzięki Jego ogromnemu zaangażowaniu i inicjatywie w przeciągu kilku lat powstały domy i warsztaty szkolne, w których biedna, osierocona młodzież uczyła się zawodu, a co najważniejsze, odnalazła swoje miejsce na ziemi.

Zapoczątkowane przez bł. Bronisława Markiewicza dzieło zaczęło pozytywnie oddziaływać nie tylko na Miejsce Piastowe, ale z czasem na okolicę, kraj a nawet świat. Dom się rozrastał, powstało Zgromadzenie św. Michała Archanioła, wybudowano piękną świątynię ku czci Najświętszej Maryi Panny (według projektu Jana Sasa–Zubrzyckiego). Świątynia została poświęcona 2 maja 1935 r. Dzisiaj Sanktuarium to wielki ośrodek z Domami Macierzystym Księży i Sióstr Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Znajduje się tu Muzeum bł. B. Markiewicza, a siostry Michalitki zapraszają do bardzo ciekawego muzeum misyjnego.

Warto do Gminy Miejsce Piastowe zaglądnąć na dłużej. Ludzie są tutaj otwarci i przyjaźnie nastawieni do gości. Zwiedzić tu można nie tylko klasztor Michalitów,. Możemy poszczycić się cennymi drewnianymi kościołami w Rogach, Wrocance i Targowiskach oraz zabytkowymi dworami. Zachwycają u nas przepiękne przydrożne kapliczki z figurami świętych.

Zachęcamy do udziału w tych niezwykłych uroczystościach i wyrażamy nadzieję, że chwile spędzone na gościnnej miejsteckiej ziemi na długo pozostaną w pamięci uczestników Wesela Wesel.

Marek Klara
Wójt Gminy
Miejsce Piastowe
Stanisława Gawlik
z-ca Wójta Gminy
Miejsce Piastowe