XVI Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe

Miejsce Piastowe, 29.7.-1.8.2010 rP,
czwartek piątek sobota niedziela

Zobacz też program oraz echa spotkania.

"U wrót karpackich
krainy lackiej
zamyśl się, mój przyjacielu
w Miejscu Piastowym
wsłuchaj się w słowa
pieśni o Wesel Weselu
"

W drodze do Miejsca Piastowego widzimy skutki niedawnych powodzi. Jeszcze nie zdołano nawet naprawić wszystkich mostów. Drogi są miejscami podmyte.

To zwraca nasze myśli ku niedawnemu kataklizmowi i wielorakim postawom wobec ludzkiego nieszczęścia. Obok obojętnych oraz szukających sensacji gapiów widzieliśmy na ekranach czuwających dniem i nocą strażaków zabezpieczających przecieki, ludzi ofiarnie spieszących powodzianom z pomocą materialną. Jednak jednej grupy ludzi trudno było się doszukać w migawkach telewizyjnych. Mianowicie tych, którzy w czasie, gdy wody płyną sobie leniwie i nikogo nie interesują, pracowali nad budową nowych wałów, zbiorników retencyjnych i innych elementów infrastruktury, naprawą, umacnianiem i podwyższaniem istniejących wałów itd. A przecież to ich praca miała fundamentalne znaczenie przy powstrzymaniu naporu wody w niejednym miejscu.

Podobnie ma się rzecz z zalewem kraju przez powódź pijaństwa. Od czasu do czasu, gdy jest bardzo źle, widać tu i ówdzie rozpaczliwe akcje w stylu "mamo, nie pij". Ale tych najważniejszych budowniczych zapór wobec tej powodzi, czyli małżeństw, które miały bezalkoholowe wesela, zasadniczo w publicznej telewizji w czasie największej oglądalności nie pokazuje się. A tu i ówdzie słyszy się wręcz pokpiwania w stosunku do osób pracujących nad zabezpieczeniami w czasach braku zagrożenia czy to wodą czy to alkoholem, że przecież nie jest źle, po co podwyższać wały, gdy woda zawsze dochodziła co najwyżej do korony, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat fali w ogóle nie było. A potem nagle okazuje się, że ... koszty pomocy dla powodzian pięciokrotnie przekraczają koszty zaniechanych, "zaoszczędzonych" inwestycji w infrastrukturę.

Miejsce Piastowe, czwartek, 29.7.2010 rP

Mija południe. Przebrzmiał dźwięk dzwonów. Nad miastem czuwa nie tylko Anioł Pański, który zwiastował Pannie Maryi. Z "górki" swą chroniącą dłoń wyciąga sam Michał Archanioł, hetman zastępów niebieskich, oraz Anioł Stróż Polski, który ukazał się Bł.ks. Bronisławowi Markiewiczowi i którego figura stoi przed miejsteckim Sanktuarium.

Za chwilę rozpocznie się uroczysta Sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego w nawiązaniu do słów „Jak Polska będzie trzeźwa, będzie piękna i radosna”, z udziałem zaproszonych gości.

Poprzedniego dnia lało. Od rana popadywało raz mocniej raz słabiej. Prognoza pogody na najbliższe cztery dni brzmi: deszcz. Przyjeżdża ks. Władysław. Właśnie się przejaśniło. Ksiądz mówi: "Jest pogoda. To dobrze. Dzieki Bogu.". I była. Przez cztery dni. Jedynie podczas przemarszu na zabawę weselną nieźle nas pokropiło.

Na sesję Rady Powiadu zjechali się niemal wszyscy radni. Obrady prowadził jej Przewodniczący, który serdecznie powitał przybyłych gości, zwłaszcza małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe z rodzinami. Przypomniał, że niedawno Rada Powiatu na patrona obrała Św. Bpa Pelczara. W imieniu Przełozonego Generalnego Zgromadzenia Michalitów słowa pozdrowienia skierował ks. Radca Jan Seremak, a po nim Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Michalitek, Matka Natanaela.

Następnie głos zabrała pani Senator RP Alicja Zając, która wspólpracowała z Radą w czasie, gdy była we władzach samorządowych sąsiedniego powiatu. Przypomniała pokrótce historię patronatu honorowego dla Wesela Wesel ze strony ś.p. J.E. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP. Zabiegali o to jej tragicznie zmarły mąż (Smoleńsk), senator RP p. Zając oraz ks. Kuś, poprzedni Rektor Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. ks. Markiewicza. Nie tylko Prezydent zdecydował się objąć wydarzenie patronatem, ale także zamierzał na nie przybyć wraz z Małżonką. Pani Senator w gorących słowach określiła małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe, jako wzór do naśladowania dla wszystkich.

Prelekcję dla Rady wygłosił ks. Prałat Władysław Zązel. Tradycyjnie przeplatał go góralską pieśnią we własnym wykonaniu. Cykl spotkań Wesela Wesel określił jako implikację prostej prawdy ludowej: jeśli się raz spotka dobrego człowieka, to chce się z nim być raz drugi, trzeci. Nawiązując do dobrodziejów tych spotkań, do których należał śp. Prezydent RP, ks. Zązel poprosił zebranych o minutę ciszy i modlitwy za dusze tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. Następnie przeszedł do zasadniczej części swego wykładu. Przypomniał, że w zawodach sportowych wynik osiągnięty pod wpływem środków dopingujących się nie liczy. Także nie liczy się małżonek, który pije. Zwrócił uwagę, że skutki pijaństwa mogą się wydawać śmieszne, ale są one tragiczne. Wspomniał o pewnej straży pożarnej, która właśnie fetowała, gdy nadszedł telefon wzywający na pomoc. Dyżurny odpowiedział: "Podtrzymujcie ogień, my tam zaraz będzie, tylko teraz gasimy pragnienie". Określając alkohol jako "piątą władzę" zwrócił uwagę, że jest to władza szatańska. Jednym z jego efektów jest stopniowe osłabianie więzi małżeńskich. Bo która kobieta by chciała z obrzyganym iść do łóżka. Nie ma świętości bez trzeźwości. Nie ma trzeźwości bez świętości. Ksiądz zaapelował, by nie bać się być abstynentami.

Starosta powiatu posłużył się prezentacją multimedialną, by przybliżyć uczestnikom Wesela Wesel powiat krośnieński. Od 1975 do 1999 funkcjonowało województwo krośnieńskie, a od 1999 r mamy powiat krośnieński. Jest to rejon bogaty w minerały i do niedawna kwitł w nim przemysł: naftowy, szklarski, lniarski, gumowy, lotniczy. Aktywność przemysłowa obecnie zanikła. Rejon znany jest jako centrum uzdrowiskowe: Iwonicz, Rymanów. Z rejonem było związanych wiele znanych polskich osobistości, jak ks. bp Pelczar, urodzony w Korczynie, Jan z Dukli - obaj jużś ogłoszeni świętymi, bł. ks. Markiewicz, Łukasiewicz, twórca przemysłu naftowego. Tu w Żarnowcu Maria Konopnicka napisała słynną Rote, która pretendowała do hymnu narodowego. Tu dzieje się akcja fredrowskiej "Zemsty". Tu stoczono podczas II wojny światowej największa bitwę gorską: bitwę dukielską. Rosjanie utracili około 60 tys. żołnierzy, Niecy ponad 50 tys.

Koronką do Bożego Miłosierdzia zaczynamy XVI Ogólnopolskie Wesele Wesel. Obecny jest wśród nas J.E. ks. bp Stefanek. W rozważaniu „Korzyści powściągliwego i trzeźwego życia a kultura narodu” ks. Władysław zwrócił uwagę na ewangeliczną scenę, gdy czterech przniosło i spuściło przed niego sparaliżowanego. Wtedy Pan Jezus uzdrowił go widząc ICH wiarę, wiarę tych czterech. Tak i my możemy przyczynić się do wyzwolenia z nałogu alkoholowego innych modląc się za nich, przyprowadzając ich do Chrystusa. Chrystus widząc naszą wiarę ich uzdrowi. Na koniec odmawiamy litanię do Bł. ks. Bronisława Markiewicza i całujemy Jego relikwie.

Następnie alfabetycznie wg miejscowości przedstawiamy się nawzajem, każde małżeństwo mówi o sobie kilka słów.

Gdy ponownie dzwony wzywają do modlitwy "Anioł Pański", do stopni ołtarza podchodzą celebransi na czele z Ks.Bp. Staniławem Stefankiem, Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Wesele Wesel, by sprawować Najświętszą Ofiarę w intencji zebranych uczestników Wesela Wesel 2010. Ksiądz Biskup wykazał bezsensowność ideologii redukcjonizmu i relatywizmu, które ośmieszają człowieka jako stworzenie ułomne, niezdolne poznać i zrozumieć otaczającego świata. tymczasem chrześcijaństwo przywraca ludzką godność: Chrystus jest Prawdą, jest prawda, a my stworzeni na obraz i podobieństwo Boże możemy prawdę poznać.

Kazda Msza kończyła się modlitwą do Św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Przed Mszą ks. bp Stefanek udzielił wywiadu Radiu Fara, w którym również napiętnował liberalizm: Wszystko rzekomo młodym wolno, na wszystko rodzice patrzą przez palce, na amoralne zachowanie, ale jak młodzi chcą wesela bezalkoholowego, to wtedy słyszą zdecydowane NIE. Ks. Biskup musi niejednokrotnie osobiście interweniować i wstawiać się za mlodymi, którzy pragną mieć wesele bez alkoholu. Ks. bp Stefanek zaznaczył, że Wesele Wesel to program wesel bezalkoholowych i abstynencji, który po ludzku jest trudny, zdawałoby się niemożliwy do realizacji, ale z Bogiem jest prosty.

Po Mszy Św. spotykamy się przy Ołtarzu Fatimskim, by popatrzeć na występy zespołów regionalnych, poznać historię i dzień dzisiejszy ziemi krośnieńskiej oraz skosztować przysmaki regionalne, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Miejsce Piastowe. Przed sanktuarium ustawiono stoły z potrawami podkarpackimi: pasztety, smalec, wędliny, pierogi nadziewane, różnorakie ciasta. Kuchnia polowa serwuje gorące zupy i gorącą herbatę. Przy każdym stole z potrawami siedzą w strojach ludowych panie z kół gospodyń, które je przyrządziły. Po kolei występują na scenie śpiewając i tańcząc. Jesteśmy oczarowani wielością strojów ludowych i różnorodnością potraw w tak małym regionie. ksiądz Władysław nazywa to bukietem kwiatów na polskiej łące. Spójrzmy, jak mnogie mogą być zachwyty człowieka trzeźwego. Podchmielony nigdy by tego piękna nie dostrzegł. Zarazem serce się raduje, że te panie i ci panowie zechcieli przyjść na takie spotkanie, by je uświetnić swymi występami.Bóg im zapłać.

Komenda policji zrobiła niespodziankę przygotowując pokaz zręcznościowy.

Po Apelu Jasnogórskim wracamy do miejsc zakwaterowania.

W Radiu Fara dostępne są nagrania wszystkich kazań, wykładów i wybranych innych przemówień.
Oficjalny komplet zdjęć ze wszystkich dni spotkania i 2 godzinne nagranie DVD (w łącznej cenie 35 zł) można zamówić pod adresem piastowesele@VP.pl

Myśl Bł. ks. Bronisława Markiewicza z tomu: "Jak stać się szczęśliwym na wieki", Edycja Św. Pawła, 2005
"Każdy człowiek ma możliwość czynienia pokuty i stania się świętym". .