Dziś Matki Bożej Anielskiej,
odpust portiuncula w kościołach franciszkańskich,
do których należy kościół Matki Bożej Bolesnej.
Jest pełen, gdy przybywa orszak Wesela Wesel - mała cząstka Kościoła, do której przybyła inna mała cząstka Kościoła.
Niedzielną Mszę Św. odprawił przybyły z Zakroczymia ojciec Krzysztof, Dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości. W koncelebrze z licznymi księżmi i ojcami
W kazaniu nawiązał do rocznicy powstania warszawskiego. W jednej z audycji radiowych z tej okazji wspominano, że w dniach powstania ponad 130 par zawarło sakramentalny związek małżeński. I pytano, dlaczego. Dlaczego wśród spadających bomb, walących się murów, w ruinach kościołów przysięgano: : „i że Cię nie opuszczę aż do śmierci”. Jakże wyraziście brzmiały słowa o śmierci, bo może za kilka godzin on, ona lub oboje już nie będą żyć. Ale miłość silniejsza jest niż śmierć. A powstanie dawało ludziom poczucie wolności, więc czynili to, co czynią ludzie w wolnym kraju: żenią się.
Jakże wyraźnie dzień dzisiejszy nawiązuje do tamtych wydarzeń. Oto małżonkowie składali sobie przysięgę „oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci”, a czynili to z podkreśleniem słów „nie opuszczę”, bo przecież wesele mieli bezalkoholowe, żyją abstynencją, a więc są zawsze razem. I czynili to na przekór padającym inwektywom, szyderczym kpinom, często pośród ruin i zgliszcz walących się wskutek alkoholu struktur społecznych. Czynili to, bo miłość jest silniejsza niż śmierć. Czynili to, by siać zarzewie wolności. Czyniąc twierdzę z progu własnego, wznoszonego domu, stawali się jednocześnie odważnymi obrońcami ojczyzny.
Zobacz
jeszcze więcej zdjęć z niedzieli,
więcej zdjęć ze spotkania.
Bóg zapłać za udostępnienie fotografii.
Po Mszy Św. pożegnalny obiad i rozdanie dyplomu uczestnictwa. Ksiądz Władysław wraz z zebranymi kapłanami błogosławi uczestnikom na drogę powrotną. Przy okazji wspomina to, co zawsze mówi swym parafianom: wesele alkoholowe to każdy dziad potrafi zrobić (a od dziadów to on na Mszę ślubną ofiary nie bierze, boć to od dziadów brać nie wypado). To wesele łomżyńskie zaś było piękne, bo bezalkoholowe. Członkowie Stowarzyszenia Wesele Wesel udali się jeszcze na trzygodzinne Walne Zebranie Członków, aby podsumować kolejny rok działalności i planować działania na przyszłość.
Żal było opuszczać ten śliczny, zadbany, jakże gościnny nadnarwiański gród, rozstawać się z małżeństwami, z którymi dzielimy życiową drogę i misję krzewienia trzeźwości w naszych domach. Na zawsze to wspaniałe wydarzenie pozostanie cenną perłą w naszym skarbcu wspomnień.
Bóg zapłać Jego Ekscelencji ks. bpowi Stanisławowi Stefankowi, Jego Ekscelencji ks. bpowi Tadeuszowi Bronakowskiemu i Jego Ekscelencji ks bpowi Tadeuszowi Zawistowskiemu za skierowane do nas słowo, budujące w nas poczucie słuszności prowadzonej przez nas misji, za Msze Św. w naszej intencji, za apostolskie błogosławieństwo, za wielką życzliwość, za gościnność, za otworzenie nam drzwi seminarium, które jest sercem diecezji, za powiadomienie w listach pasterskich wszystkich diecezjan o Weselu Wesel.
Swoją wdzięczność i podziękowanie kierujemy do msgr. ks infułata Jana Sołowianiuka za przygotowanie komentarzy wyjaśniających przebieg uroczystych liturgii i referat o Św. Brunonie, patronie diecezji.
Jesteśmy wdzięczni Władzom Miasta Łomża, Panu Prezydentowi Jerzemu Brzezińskiemu, zastępcom oraz Radzie Miasta Łomży na czele z Panem Przewodniczącym, za objęcie tych uroczystości patronatem honorowym i wsparcie finansowe, logistyczne i informacyjne.
Pragniemy również podziękować Ojcu Dyrektorowi Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości - Ojcu Krzysztofowi Kościeleckiemu za odprawienie niedzielnej Mszy Św. i wygłoszenie pięknego kazania.
Dziękujemy czcigodnemu Ojcu Apolinaremu, opiekunowi Bractwa Trzeźwości za troskę o to, aby organizacja Wesela Wesel przebiegała spokojnie i sprawnie. za liczne eucharystie i modlitwę w intencji organizacji Wesela Wesel.
Dziękujemy prelegentom, Księdzu Rektorowi Wojciechowi Nowackiemu, księdzu profesorowi Janowi Pieńkoszowi. Panu Pawłowi Kołakowskiemu – dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Panu Sylwestrowi Laskowskiemu. Dziękujemy również Janowi Pawłowi Kołakowskiego za prowadzenie warsztatów dobrej zabawy i balu nad balami Łomża 2009.
Dziękujemy wszystkim Proboszczom, Księżom, Ojcom, Siostrom zakonnym, Klerykom i Braciom, zespołom młodzieżowym i ludowym, wolontariuszom, patronom medialnym: : Redakcji Głosu Katolickiego i Naszego Dziennika, Radiu Nadzieja oraz Telewizji Łomża, a także dziennikarzom innych mediów.
Serdeczne Bóg zapłać kierujemy do Bractwa Trzeźwości, które swą całoroczną pracą przygotowało to wydarzenie i czuwało nad jego przebiegiem, a szczególnie Państwu Ewie i Krzysztofowi Różańskim oraz Państwu Joannie i Janowi Kleczyńskim. Zwłaszcza Pani Joanna stała się niemal ikoną tegorocznego Wesela Wesel.
Wyrażamy naszą wdzięczność inicjatorowi i duszpasterzowi „Wesela Wesel” księdzu Prałatowi Władysławowi Zązlel, którego szczególnmy charyzmat otwiera ludzkie serca i zaszczepia u wielu młodych ludzi potrzebę krzewienia swoim życiem idei trzeźwości w małżeństwie i rodzinie.
Dziękujemy za wszelkie wsparcie i dobroczynność:
- Pani Elżbiecie Gadomskiej właścicielce firmy Okruszek
- Państwu Borawskim właścicielom firmy Drobiarz
- Państwu Chrostowskim właścicielom Piekarni w Konarzycach
- Pani Halinie Szczepkowskiej właścicielce firmy PPHU „Tomasz” w Konarzycach
- Państwu Przystalskim właścicielom firmy „Knedlik”
- Pani Danucie Narewskiej właścicielce Hurtowni Warzyw i Owoców
- Państwu Sasinowskim właścicielom firmy „Swojskie Jadło”
- Państwu Marii i Andrzejowi Marczyk
- Państwu Śledziewskim właścicielom Piekarni w Piątnicy
- Właścicielom Hotelu „Zbyszko” w Nowogrodzie
- Pani Annie Poleszuk właścicielce Restauracji Panorama w Nowogrodzie
- Ks. Infułatowi Zygmuntowi Żukowskiemu dziekanowi i proboszczowi parafii w Ostrołęce
- Państwu Katarzynie i Zbigniewowi Prosińskim właścicielom firmy Dekoracje Ślubne
- Pani Urszuli Torepko właścicielce firmy Satona
- Państwu Grażynie i Krzysztofowi Jankowskim właścicielom restauracji „Pod topolami”
- Kierownictwu Spółdzielni Mleczarskiej „Ostrowia” w Ostrowi Mazowieckiej
- Ks. kanonikowi Zdzisławowi Grzegorczykowi z parafii św. Antoniego w Ostrołęce
- Właścicielom Zakładów Mięsnych „Apis” w Podgórzu
- Panu Bolesławowi Pstrągowskiemu właścicielowi Piekarni Tradycyjnej w Śniadowie
- Ks. kanonikowi Andrzejowi Godlewskiemu - proboszczowi parafii pw. Krzyża Świętego
- Ks. prałatowi Jerzemu Abramowiczowi – proboszczowi parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży
- Ks. kanonikowi Marianowi Mieczkowskiemu – dziekanowi, proboszczowi parafii pw. Sw. Michała Archanioła
- Ojcu Krzysztofowi Groszyk – gwardianowi i proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Bolesnej
- Panu Krzysztofowi Korzenieckiemu właścicielowi firmy za nagłośnienie Drogi Krzyżowej
- Dyrekcji i pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łomży
- Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie - Pani Annie Archackiej
Serdeczne Bóg zapłać!
Wyrażamy swoją wdzięczność Dyrektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży Ks. Robertowi Śliwowskiemu za gościnność i ogromną troskę o wszystkich uczestników uroczystości XV Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw „Wesele Wesel” Łomża 2009. Za wniesiony trud i wzorcowe przygotowanie „ balu nad balami” z serca dziękujemy.
Bóg zapłać wszystkim uczestnikom XV Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw „Wesele Wesel 2009”, którzy zechcieli swą obecnością świadczyć o wielkiej radości płynącej z życia w trzeźwości.
Dziękujemy za trud misjonarskiego podróżowania
z Kościoła łomżyńskiego, krakowskiego, przemyskiego,
wrocławskiego, poznańskiego,
gdańskiego, bydgoskiego,
warmińskiego, białostockiego,
warszawskiego i warszawsko-praskiego
i innych zakątków Polski,
także z Białorusi.
Wszystkim serdeczne Bóg Zapłać!